banner181

Fındık fiyatı tepetaklak oldu

22 Şubat 2012 Çarşamba 10:49
Bu haber 590 kez okundu

Giresun'da serbest piyasada ocak ayı başlarında 8 lira seviyelerini zorlayan fındığın fiyatı 6,70 liraya kadar geriledi.         Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, fındık fiyatındaki...

Fındık fiyatı tepetaklak oldu
Giresun'da serbest piyasada ocak ayı başlarında 8 lira seviyelerini zorlayan fındığın fiyatı 6,70 liraya kadar geriledi.
        Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, fındık fiyatındaki düşüşü Cihan muhabirine değerlendirdi. Akbaşlı, TMO'nun piyasaya zamansız olarak sunduğu 2008 mahsulü fındık satışının, serbest piyasada fındık fiyatını olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.
        İhracatçının fındık fiyatını düşürmek amacıyla sürdürdüğü mücadelesini kazandığını kaydeden Akbaşlı, "Aralık ayı sonunda TMO'ya eski fındıklar hakkında yolladığımız raporda, ofisin elinde bulunan fındıkları nisan ayından önce satışa çıkarılmamasını ısrarla istemiştik. Aksi halde fındık fiyatının düşeceğini belirtmiştik. Ancak TMO yetkilileri bizleri dinlemedi ve satışa çıktı. Ofis elindeki fındığı satılığa çıkartmadan önce serbest piyasada ürün fiyatı 7,80 liraydı. Şu anda bu fiyat 6,70 liraya indi. Halen çiftçimizin köylümüzün elinde 50 bin tonun üzerinde fındık var. Bu da basit bir hesapla 50 milyon lira çiftçi kaybı demektir. İhracatçının fındık bulamıyoruz, fındık rakamları düştü gibi açıklamalarına inanan TMO yetkilileri, fındığı satışa çıkarttı. Ancak bakıyoruz ki TMO 1 ayda toplam 2 bin ton fındık satabildi." dedi.
        TMO'nun 2008 ürünü fındığını 6,50 liradan sattığını, Giresun serbest piyasasında ise 2011 mahsulünün 6,70 liradan satıldığına dikkat çeken Akbaşlı, şöyle konuştu: "Sezon başlangıcı ile fındık fiyatları neredeyse aynı seviyeye geldi. 4 yıllık eski ve bayat fındık ile yeni ve taze fındık aynı paradan alınıp satılıyor. Bu durum takdirini kamuoyuna bırakıyoruz."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder