banner181
banner210

Mardin'e yeni havalimanı...

21 Şubat 2012 Salı 20:18
Bu haber 2831 kez okundu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Mardin Havaalanı pist açılışı ve yeni terminal binası temel atma törenine katılmak üzere Mardin’e geldi.

Mardin'e yeni havalimanı...
Beraberindeki Mardin milletvekilleri Abdurrahim Akdağ, Muammer Güler, ve Gönül Bekin Şahkulubey’le birlikte Mardin’e gelen Bakan Yıldırım’ı Vali Turhan Ayvaz, Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, AK Parti İl Başkanı Lokman Sinanoğlu, Has Parti İl Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, kurum müdürleri, kaymakamlar, işadamları ve çok sayıda vatandaş karşıladı.

B
akan Yıldırım, Mardin Havaalanı'nda tören mangasını selamladıktan sonra havaalanı avlusunda geniş güvenlik önlemlerinin alındığı bir tören düzenlendi. Törende ilk önce Mardin Valisi Turhan Ayvaz bir konuşma yaparak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan Mardin’in komşu illerle olan bölünmüş yolların en kısa zamanda bitirilmesini istedi. Vali ayvaz, Mardin’in 2023 hedefini anlatarak bu hedefte Mardin Havaalanı'nın büyük bir önem arz ettiğini ifade etti. 

Mardin Milletvekilleri Muammer Güler, Abdurrahim Akdağ ve Gönül Bekin Şahkulubey’den sonra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da bir konuşma yaptı.

Konuşmasına 'Yola çıktım Mardin’e, Düştüm senin derdine' şeklindeki Mardin türküsünün sözlerini kullanarak başlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Yola çıktım Mardin’e, düştüm sizin derdinize, dinlemeye geldim.” dedi. Mardin’in UNESCO Kültür Mirası'na dahil edilmesi ve 5 milyon turist hedefine ulaşması için gerekli olan yol, havalimanı, terminal binası DDY ağı gibi temel alt yapı hizmetlerinin bitirilmesi için 2 milyar TL’lik bir harcamanın gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu para Mardinlilere helalı hoş olsun.” ifadesini kullandı. 

Avrupa ülkelerindeki ekonomik krizlere dikkat çeken Bakan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: "Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarımızla bir araya geldiğimizde yaptığımız yol çalışmalarını anlattığımda buna inanmıyorlar. Bütün Türkiye’yi yollarla birbirine bağladık. 2003 yılında 6 bin 101 kilometrelik bölünmüş yolumuz varken ki bunlara Rahmetli Özal döneminde yapılan otoyollar da dahil, bugün 21 bin 227 kilometre bölünmüş yolumuz var. Bu yolların bir yıllık zaman tasarrufu, yakıt tasarrufu, çevre etkisi 9.4 milyar lirayı buluyor. Bu rakamlarla değil Avrupa’nın dünyanın rekorunu kırdık.”

Büyük illerde sıkışan uçuşları yurt geneline yaydıklarını ifade eden Binali Yıldırım, “9 yılda, 15 milyon vatandaşımız uçakla tanıştı, hava yolu halkın yolu haline geldi. Artık uçak ile seyahat etmenin şehir içi dolmuşla seyahat etmekten farkı kalmadı. Sadece Mardin’de 2002 yılına kadar 20 bin yolcunun kullandığı Mardin Havaalanı 2010 yılında 300 bin üzerinde yolcu kapasitesine ulaşmıştır. Yapacağımız fiziki iyileştirmeler ve yeni hizmet binası ile Mardin Havaalanı'nı havalimanına çevirerek uluslar arası uçuşlara başlayacağız. Mardinimiz de bu yatırımlarla bir üst lige terfi edecek.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında toplanan kalabalıktan sık sık alkış isteyen bakan Yıldırım, 2013 sonunda bitirilmesi planlanan Mardin Havalanı hizmet binasının daha erken bitirilmesi için müteahhit firmalardan Haziran 2013 yılına yetiştirilmesi için söz aldı. Bakan Yıldırım,müteahhitlerin bu sözlerine karşılık Mardinli iki vatandaşı şahit göstererek, kendilerinden binaların inşaatını sık sık denetleyerek kendisine rapor vermelerini istedi. 

Bakan Yıldırım, daha sonra Mardin milletvekilleri, Vali Turhan Ayvaz ve Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu ile birlikte hizmet binasının temeline ilk harcı dökmek butona bastı. Bakan Yıldırım, temel atma töreninden sonra Mardin Valiliği, Mardin Belediyesi ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder