banner181

56 ülkenin sanat nabzı İzmir’de atacak

21 Şubat 2012 Salı 10:24
Bu haber 2794 kez okundu

Merkezi Hırvatistan’da olan ve 56 ülkede temsilciliği bulunan Dünya Sanat Olimpiyatları–World Art Games (WAG)'nın Türkiye temsilciliği, Türk sanatçıların öncülüğünde İzmir'de kuruldu. İzmir Dernekler İl Müdürlüğü'ne 20 Şubat...

56 ülkenin sanat nabzı İzmir'de atacak
Merkezi Hırvatistan’da olan ve 56 ülkede temsilciliği bulunan Dünya Sanat Olimpiyatları–World Art Games (WAG)'nın Türkiye temsilciliği, Türk sanatçıların öncülüğünde İzmir'de kuruldu. İzmir Dernekler İl Müdürlüğü'ne 20 Şubat 2011 tarihindeki müracaatla kuruluşu tamamlanan derneğin üyeleri, amaç ve projelerini sunmak üzere İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu ile görüştü.
Kuruluşla ilgili bilgi veren Dernek Başkanı Derya Var, WAG 1. Olağan Genel Kurulu'nun 18-21 Kasım 2011 arasında Zagreb'de yapıldığını, ikincisinin bu yıl İzmir'de yapılmasını sağladıklarını söyledi. Çok sayıda ülkeden sanatçı ve devlet adamının İzmir'de biraraya geleceğini belirten ressam Var, bu girişimle başta EXPO 2020 adaylığı çalışmalarına uluslararası sanatsal bir boyut kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti. Gelecek olan 56 ülke sanatçı ve diplomatına, Türkiye'nin sanat birikimini sunarak dostluk köprüsü kurmayı amaçladıklarını dile getirdi. Derya Var, uluslararası sanat sunumu ve paylaşımını hedefleyen buluşmaya 56 ülkenin milli komite başkan ve yardımcıları, cumhurbaşkanı, bakan, elçiler ve kültür ataşeliklerinin katılacağını, kongre boyunca dünyaya sanatın evrensel dili aracılığıyla barış, hoşgörü ve sevgi mesajları verileceğini belirtti. WAG Türkiye Milli Komitesi'nin katılımcı ve bağımsız bir dernek olarak faaliyet göstereceğini söyleyen Var, kurucu üye olarak yurtdışında tanınmış Türk sanatçılarla yola çıktıklarını, protokol gereğince çeşitli ülkelerde yapılacak etkinliklerde sanatın değişik alanlarında belirlenen etkin ve yetkin isimlerle Türkiye'yi en üst derecede temsil edeceklerini kaydetti.

WAG Türkiye Milli Komitesi Kurucu Yönetim Kurulu: Asbaşkan Tüzüm Kızılcan, Dernek Başkanı Derya Var, Başkan Yardımcısı Emel Atalay, Genel Sekreter Ümit Yaşar Işıkhan, Umur Türker, Cem Sağbil, Aytül Büyüksaraç, Bijen Molay, Erdoğan Öztürk ve Hülya Savaş.

Kurucu onur üyeleri: Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Hırvatistan İzmir Konsolosu Candan Çorbacıoğlu, Devlet Resim ve Heykel Müzesi Müdürü Faden Kudsioğlu, İzmir Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Veli Şakir.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder