banner181

Geçinemeyen aileler hâkimden önce hakeme gidecek

20 Şubat 2012 Pazartesi 18:58
Bu haber 1240 kez okundu

Denizli Belediyesi, Ailemi Seviyorum Projesi kapsamında aile hakemliği sistemini hayata geçiriyor. İşadamı, akademisyen, bürokrat, din görevlisi gibi meslek gruplarından 20 kişilik aile hakemi oluşturuyor. Hakemler, problemli evliliklerde arabuluculuk...

Geçinemeyen aileler hâkimden önce hakeme gidecek
Denizli Belediyesi, Ailemi Seviyorum Projesi kapsamında aile hakemliği sistemini hayata geçiriyor. İşadamı, akademisyen, bürokrat, din görevlisi gibi meslek gruplarından 20 kişilik aile hakemi oluşturuyor. Hakemler, problemli evliliklerde arabuluculuk yapacak.
Hakemlik sistemi hakkında bilgi veren Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, kendileri için bir ailenin dahi yıkılmasını önlemenin başarı olacağını ifade etti. Hakemlik sisteminin Türkiye’de bir başka örneğinin olmadığını belirten Zolan “Belediyelerin görevi sadece taşa toprağa yatırım yapmak, ağaç dikmek, çevre düzenlemek, park bahçe alanları açmak, şehirlerin alt yapısını ve planlamasını yapmak, imar ve inşa faaliyetlerinin takip ve denetimini yapmak değildir. 'İnsana yatırım geleceğe yatırımdır' anlayışıyla hareket ediyoruz. Aile kurumunun korunması yönünde de bu güne kadar ciddi çalışmalara imza atıyoruz. Bu amaçla ‘Ailemi Seviyorum Projesi’ni hayata geçirdik. Bu proje kapsamında şimdi de aile hakemliği sistemini devreye sokuyoruz. Geçmişte boşanmak üzere olan çiftlerin sorunlarını çözüp bir araya getirmek için büyüklerin araya girdiğini hepimiz biliyoruz. Ancak şehir merkezlerinde artık bunun gibi girişimler yapılmıyor. Komşumuzu dahi tanımıyoruz. Kentleşmeyle birlikte yalnızlaşan, sorunları olan ve evlilikleri bitmek üzere olan çiftlere son bir kez daha düşünmeleri için fırsat yaratmak niyetindeyiz. ” dedi.
        Hakemlerin kendilerine müracaat eden her iki tarafın sıkıntılarını dinleyip ailenin ayrılmasını önlemeye çalışacağını vurgulayan Başkan Zolan, “Son kale diye tabir edilen aile yapısının sebebi ne olursa olsun olumsuz yönde etkilenmesini azaltacak, koruyucu tedbirlerin alınması, sağlıklı, mutlu ve bilinçli ailelerin oluşturulması ve yaygınlaştırılması, güçlü ailelerin ve güçlü toplumun oluşturulması amacıyla çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder