banner181

Büyükelçi Tshidimba: Buyurun gelin bu işleri birlikte yapalım

19 Şubat 2012 Pazar 12:05
Bu haber 1136 kez okundu

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, bugüne kadar hep batılılarla çalıştıklarını, ancak bir kazanç sağlayamadıklarını söyledi. Bundan sonra Türk işadamları ile çalışacaklarını belirten Tshidimba,...

Büyükelçi Tshidimba: Buyurun gelin bu işleri birlikte yapalım
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, bugüne kadar hep batılılarla çalıştıklarını, ancak bir kazanç sağlayamadıklarını söyledi. Bundan sonra Türk işadamları ile çalışacaklarını belirten Tshidimba, bu bağlamda Adana’nın öncü şehir olabileceğini kaydetti.
    Anadolu Girişimci İşadamları Derneği’nin (AGİD) düzenlediği 'Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ni tanıtım toplantısı dernek binasında yapıldı. Burada işadamlarına hitap eden Tshidimba, teknoloji ve finansman kaynağına ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Kongo’da yatırım yapmanın çok kolay olduğunu dile getiren Tshidimba, “Geçmiş yıllarda Kongo iş dünyası Çin’e, Dubai’ye; şimdi İstanbul’a gidiyor. Yarın bu Adana olabilir.” diye konuştu.
    Afrika’nın tam ortasındaki Kongo’nun, 2 milyon 200 bin kilometrekarelik yüzölçümü ile Türkiye’nin dört katı büyüklükte bulunduğunu hatırlatan Büyükelçi Tshidimba, şunları söyledi: “67 milyon nüfusumuz var. 4 bin 700 kilometre. Uzunluğundaki dünyanın beşinci akarsuyu Kongo Nehri bize hayat veriyor. Enerjimizi de karşılıyoruz. Ayrıca, ülkemde bakır, kobal, elmas ve altın en çok bilinen madenler arasında. Enerji ve madenden sonra tarımda da yatırıma açık ülkeyiz. Kongo’nun tarım alanlarının tamamı işlenirse bütün Afrika’yı besleyecek kapasitede. Finans ve teknoloji kaynağına ihtiyacımız var. Gelin beraber iki taraflı iş yapalım. Kongo büyük bir ülke gerektiği kadar yolumuz, lojmanımız, tren raylarımız yok. Bu sektörlerde deneyimlisiniz. Buyurun gelin bu işleri birlikte yapalım.”

İKİ FİRMA KONGO’YA YATIRIM KARARI ALDI
    AGİD’in faaliyetleri hakkında bilgiler veren Başkan Ahmet Coşkun, Adana olarak Kongo’da eğitim alanında yatırımlar yaptıklarının altını çizdi. Eğitim ve kültürel işbirliğinin yanı sıra dernek üyesi iki firmanın Kongo’ya ciddi yatırımlar yapma kararı aldığını bildiren Coşkun, Türk Hava Yolları’nın (THY) Haziran ayından itibaren Kongo’nun başkenti Kinşasa’ya direk uçuşlara başlayacağını açıkladı. 7-7,5 saatlik bir uçuşla bu ülkeye ulaşabileceğini anlatan Ahmet Coşkun, Kongo ile ticaretin daha da kolaylaşacağını belirtti.
    Toplantıda AGİD Başkanı Ahmet Coşkun, Adanalı girişimcilerin sorularını cevaplandıran Büyükelçi Marcel Mulumba Tshidimba ve 2. Katibi Christian Molebe Ikoko’ya çeşitli hediyeler takdim etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder