banner181

MÜSİAD: Ticaret Kanunu'na iyi taraftan bakıyoruz

19 Şubat 2012 Pazar 13:21
Bu haber 1747 kez okundu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Osman Arıcı, "1 Temmuz’da yürürlüğe girecek Yeni Türk Ticaret Kanunu'na iyi tarafından bakıp, aksayan yönlerini de tartışıp çözmeliyiz.” dedi.

MÜSİAD: Ticaret Kanunu'na iyi taraftan bakıyoruz
MÜSİAD Bursa Şubesi üyeleri, dernek binasında gerçekleştirilen yeni Türk Ticaret Kanunu(TTK) bilgilendirme semineriyle bir araya geldi. MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni yaptığı açılış konuşmasında, yeni kanunun maddelerine itiraz edebilecek haklarının olduğunu, bu tarz bilgilendirme seminerlerinin herkese yarar sağlayacağını belirtti. Çepni, “Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan kanunda değiştirilmesi gereken maddeler var. Sanayici ve işadamları olarak yeni Türk Ticaret Kanunu hepimizi yakından ilgilendiriyor. Bu kanun kurumsallaşmayı öngörüyor. Kurumsal bir yapıya sahip olabilmek için maddelerin tek tek analiz edilmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.
    Yeni TTK’nın iş hayatına getirdiği yenilikler ve kanunun hassas noktaları hakkında katılımcıları bilgilendiren MÜSİAD Bursa Şube Başkan Yardımcısı ve Yeminli Mali Müşavir Osman Arıcı, “Mevcut Türk Ticaret Kanunu uygulamalarının yüzde 90’ı şekilde kaldı. Bu sebeple yavaş yavaş gerçekliğini yitirdi. 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek Yeni Türk Ticaret Kanunu, bir yeniliktir. İyi tarafından bakıp, aksayan yönlerini de tartışıp çözmeliyiz.” diye konuştu. Yasayla ilk kez “adli para cezası” hükmü getirildiğini kaydeden MÜSİAD Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı ve Yeminli Mali Müşavir Yakup Kayıhan, hakimlere verilen taktir yetkisi kapsamında şirket ve yöneticilerinin en hafif kusurda bile çok ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalabileceklerini söyledi.
Kayıhan, şunları söyledi: “Yeni TTK’da mevcuttakine göre cezalar konusunda önemli değişiklikler var. Çek yasasında adli para cezasından vazgeçildi. Ticaret kanununda ise tam tersi bir durum gözetilerek ağır cezalar getiriliyor. Kanun yürürlüğe girdikten sonra, şirketlere 3 ay içerisinde internet sitesi kurma zorunluluğu getiriliyor. Aksi takdirde 6 aya kadar hapis cezası uygulanacak. Bu cezalar çok ağır, bazı maddelerde değişikliğe gidilmesi şart.” 
    MÜSİAD Hizmet Sektör Kurulu Başkanı ve Mali Müşavir Ali Nazım Tekelioğlu da, yeni TTK’nın esas amacının yönetsel ve finansal anlamda şirketlere şeffaflık getirmek olduğunu söyledi. Tekelioğlu şunları kaydetti: “Yeni Türk Ticaret Kanunu vergi muhasebesine son veriyor. Vergi muhasebesi, Türk Muhasebe Standartları’na (TMS) göre tutularak vergi denetiminde de şeffaflık sağlanacak. Şirketler muhasebe bakış açısında da değişiklik yapmak zorundalar ve iç denetim sistemi oluşturulması, denetim komitesi kurulması gerekiyor. Web sitesi açarak işletmelerin tüm bilgilerinin açık şekilde yayınlanması isteniyor. Her bilginin açık şekilde sunulmasına karşı olmalıyız. Bu bilgiler illaki yayınlanacaksa da kısıtlanmalı. Sivil toplum kuruluşları olarak bu yönde bir düzeltmenin yapılması için girişimlerde bulunmalıyız.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder