banner181

Kabe'de izdihamı önlemek için raylı tavaf sistemi geliştirildi

19 Şubat 2012 Pazar 10:39
Bu haber 1206 kez okundu

Her yıl Hac ve Umre dönemlerinde yapılan tavaflar sırasında yaşanan izdihamı önlemek için bir proje geliştirildi. Proje, Suudi Arabistan Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri’nde de tescillendi.    Proje, İsa El-İbrahim...

Kabe'de izdihamı önlemek için raylı tavaf sistemi geliştirildi
Her yıl Hac ve Umre dönemlerinde yapılan tavaflar sırasında yaşanan izdihamı önlemek için bir proje geliştirildi. Proje, Suudi Arabistan Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri’nde de tescillendi.
    Proje, İsa El-İbrahim adlı bir tasarımcı mühendis tarafından geliştirildi. Elektrikli, hidrolik, mekanik yöntemle çalışan hareketli bir raylı tavaf yöntemi tasarladığını belirten EL İbrahim, “Özellikle izdihamın sık olduğu Ramazan ve Hac dönemlerinde ihtiyaç duyulduğu zamanda otomatik olarak kontrol edilip istifade edilebilecek. Tavaf edenlerin hissetmeyecekleri kadar sessiz ve düzgün bir şekilde çalışacak ve bir şavtı 10 dakikadan az bir sürede tamamlayacak” şeklinde bilgi verdi.
    Bu proje ile birlikte tavaf alanının rahatlayacağını böylelikle daha çok insanın daha rahat bir şekilde tavaf yapabileceğine dikkat çeken El-İbrahim, bu projenin Kabe’de yapılan genişletme çalışmalarıyla uyumlu olduğunu ve herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini belirtti.
    Tasarımcı İsa El-İbrahim, raylı tavaf alanını şu anda kullanılan tavaf alanının bir kısmı üzerine kurulabileceğini ve her şavtta tavaf edenlerin yüzde 75’inin sığacağını, böylelikle izdiham problemine kesin çözüm olacağını ifade etti.
    Projenin ilgili kurumlar tarafından verilecek izinler sonucunda uygulanabileceğini belirten El-İbrahim, hareketli tavaf alanı parçalarının ilgili şirketlerde yaptırıldıktan sonra birkaç gün içinde takılıp çalıştırılabileceğini kaydetti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder