banner181

Demokrasinin zafer gecesi!

18 Şubat 2012 Cumartesi 13:43
Bu haber 8777 kez okundu

TBMM, 13 saat tartışarak MİT yasası değişikliğinı kabul etti. Bozdağ, "Bir söylem var: Memur ülkenin yararını düşünür, ama Başbakan düşünmez. Oysa seçilmişlere güvenmemek millete güvenmemektir" dedi.

Demokrasinin zafer gecesi!
Demokrasinin zafer gecesi!Meclis'te yapılan yasa değişikliği ile son sözü atanmışlar değil seçilmişler söyledi. Genel Kurul'da 13 saatlik maraton sonrasında 266 milletvekillinin oyu ile MİT mensupları ve başbakanın görevlendireceği kamu personelinin görevi nedeniyle işlediği iddia edilen suçlardan hakkında soruşturma açılmasını başbakan iznine bağlayan yasa kabul edildi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yasanın çıkartılması ile birlikte "oyunun bozulduğunu" belirterek, şöyle dedi: "Şöyle bir söylem var Savcı, hakim, polis, asker, falanca yerdeki memur ülkenin yararını düşünür, bunlar ülkenin aleyhine iş ve işlem yapmazlar. Ama Başbakan ülkenin yararını düşünmez, aleyhine iş ve işlem yapar.' Atanmışlara güveneceksiniz, milletin seçtiklerine güvenmeyeceksiniz, bu millete güvenmemektir."

Meclis Genel Kurulu önceki gün saat 13.00'da başladığı çalışmalarını dün sabah 05.50'de tamamladı. 17 saatlik maratonun 12.5 saatlik bölümünde MİT Yasa Tasarısı görüşüldü. Muhalefet, yasanın yürütme ve yürürlük maddelerinde bile konuşup önerge verdi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yasanın çıkması üzerine "Bugüne kadar her türlü hesabı bu Meclis bozdu, başka oyunları da bozacaktır.

Hesap yapanlar boşa hesap yapıyor" yorumu yaptı. Düzenleme ile yeni Abdullah Çatlı'lar ve çeteler ortaya çıkacağı iddialarına seçilmişler ve atanmışlar üzerinden yanıt veren Bozdağ, şöyle dedi: "(Savcı, hâkim, polis, asker, falanca yerdeki memur ülkenin yararını düşünür, bunlar ülkenin aleyhine iş ve işlem yapmazlar... Ama Başbakan ülkenin yararını düşünmez, aleyhine iş ve işlem yapar.) Atanmışlara güveneceksiniz, milletin seçtiklerine güvenmeyeceksiniz, bu millete güvenmemektir." Bozdağ, MİT'i, PKK veya KCK'yı kurmakla suçlamanın büyük bir haksız ve iftira olduğunu belirterek, "MİT'i yıpratmak isteyenlerin, terör örgütünün pek çok eylemini MİT işlemiş gibi onun üzerine yıkma çabaları var.

Bu tür haberler, yorumlar, bu çabaların göstergesidir. Bu, karalama kampanyasıdır. Bunların hepsi iftiradır" diye konuştu. Tartışmalar sırasında "Bugüne kadar hiçbir KCK yetkilisiyle, hiçbir zeminde, hiçbir konuyu görüşmedim. İspatını yapacak olanın alnını karışlarım" diye rest çeken Adalet Bakanı Sadullah Ergin, BDP milletvekilleriyle görüştüğünü, bundan da gocunmadığını ifade ederken, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ilk kez kürsüye çıktı.

Genel Kurul'da 5 aydır parti ayırmaksızın, tek tek milletvekillerinin üslubuna dikkat ettiğini, her kürsüye çıkanın, diğerini tehdit ettiğini, korkudan bahsettiğini, cezaevine tıkmaya çalıştığını savunan Zana, herkesin kendini gazabından korunmak için çaba harcadığı MİT'in kendini kurtarmak için yasa çıkardığını söyledi.

GÜL'DEN JET ONAY
Meclis'te kabul edilen yasa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulmak üzere dün saat 14.00'te Çankaya Köşkü'ne gönderildi. Anayasa uyarınca, 15 gün inceleme süresi bulunan Gül, bu süreyi kullanamayarak 5 saat aradan sonra saat 19.00'da yasayı onayladı.

İzin yetkisi Başbakan'da
Yeni düzenleme yürürlüğe girdiği tarih itibariyle devam eden soruşturma ve kovuşturmalarda da uygulanacak. Süreç, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve yine eski Müsteşar yardımcısı Afet İnan'ın "şüpheli" sıfatıyla ifadeye davet edilmesi ile başlamıştı. Hakan Fidan'ın KCK soruşturması kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadeye davet edilmesi tepkilere neden olmuş ve olay "kriz" olarak nitelendirilmişti. Yasa ile bu dosya da Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önüne gidecek. Erdoğan izin vermezse soruşturma sona erecek. Bu arada Başbakan Erdoğan'ın 2004 yılından bu yana 4 MİT görevlisine yönelik istenilen soruşturma talebine olumlu yanıt verdiği belirtildi.

AK Parti'de fire yok
MİT Kanunu'nda değişiklik öngören teklifin oylamasında AK Parti fire vermedi. 329 milletvekilinin katıldığı oturumda teklif 264 kabul oyu ile yasalaştı. 63 milletvekili ret oyu kullanırken, 2 milletvekilinin oyu mükerrer sayıldı. MHP'nin verdiği önerge ile açık yapılan oylama sonucunun ayrıntılı dökümüne göre oylamaya katılan AK Parti milletvekillerinin tamamı kabul oyu verdi. CHP, MHP ve BDP milletvekilleri ise ret cephesinde yer aldı.


ihlas
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder