banner181
banner210

Mansimov, Türkiye’yi seçti Yunanistan’a asla gitmeyiz

18 Şubat 2012 Cumartesi 13:22
Bu haber 2293 kez okundu

Azeri işadamı Mübariz Mansimov’a ait Palmali Grup’un Turizmden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kerem Tümay, Türkiye’de bugüne kadar Bodrum Palmalife, Palmarina ve İstanbul Edition gibi projelere 300 milyon dolar yatırdıklarını belirterek, “Krizdeki Yunanistan’da fırsat çıksa, ölü eşek fiyatına da olsa yatırım düşünmüyoruz. Mansimov yatırım için Türkiye’yi seçti” dedi.

Mansimov, Türkiye'yi seçti Yunanistan'a asla gitmeyiz
 ULAŞIMDAN turizme, inşaattan gıdaya pek çok sektörde faaliyet gösteren Palmali Grup, bugüne kadar Türkiye’de yaptığı 300 milyon dolarlık yatırımı 2012 yılında 350 milyon dolara çıkarıyor. Azeri işadamı Mübariz Mansimov’a ait Palmali Grup, Türkiye’de Palmalife Hotel, Palmalife Marina Hotel, Palmarina ve The İstanbul Edition olmak üzere 4 turizm yatırımı yaptı. Palmali Grup’un Turizmden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kerem Tümay, bunların dışında bir de Bakü’de Palmalife otel yatırmları olduğunu belirterek, “Grup turizm alanındaki 350 milyon dolarlık yatırımının 300 milyon dolarını Türkiye’ye yaptı. Grubun 2011 turizm cirosu 40 milyon TL. 2012’de bu rakam 46 milyon TL olacak” dedi.

Mansimov, ‘Türkiye’ dedi
Türkiye’nin ve İstanbul’un turizmde daha da büyüyeceğine inandıklarını vurgulayan Tümay, “Türkiye’de yatırıma devam. Edition otelin ikincisini Anadolu yakasında açabiliriz veya Marriott’un başka bir markası da olabilir” diye konuştu. Krizdeki Yunanistan’da fırsat çıkması durumunda otel veya marina alıp almayacakları yönündeki soruyu Tümay “Mübariz Mansimov yatırım için Türkiye’yi seçti. Yunanistan’da ölü eşek fiyatına bir fırsat da çıksa ilgilenmiyoruz” diye yanıt verdi.

Tümay, Bodrum Yalıkavak’ta 42 milyon dolara satın aldıkları ve yenileme çalışmalarının sürdüğü marinayla ilgili şu bilgileri aktardı: “Marina şu anda açık ve hizmet veriyor. Yenileme çalışmaları 2013 sonunda bitecek. Oraya 25 milyon dolar civarında bir yatırım yapmayı düşünüyoruz. Tamamlandığında proje toplamda 70 milyon dolara mal olmuş olacak. Yer kapasitesini 470’den 750’ye çıkartıyoruz. Marinada ilk kez 70 metrelik bir teknenin kapalı bir marinaya sorunsuz giriş çıkışına olanak sağlanmış olacak. Marinanın içerisinde bulunmayan ancak marinanın bir kolu olan yaklaşık 4 bin kişi kapasiteli bir yarımada düzenliyoruz.”

Billionare Bodrum’a taşınıyor
Yarımadanın eğlence merkezli olacağını belirten Tümay, “Dünya markalarından biri olan Billionaire de burada yer alacak. Özel olarak tasarlanan bir havuz, konser alanı ve çok amaçlı kullanımı olan yaklaşık 3 bin kişi kapasiteli bir eğlence alanı inşa ediliyor. Yaz kış hizmet verecek eğlence adası  önümüzdeki yaz hizmete girecek” dedi. Tümay, Emre Arolat’ın mimari projesini çizdiği projede bir alışveriş merkezinin de yer aldığını anlattı.

Cipriani fiyatları yüzde 12 indirdi
ÜNLÜ İtalyan restoranı Cipriani’nin açıldığı günlerde fiyatlarının yüksek bulunmasıyla ilgili olarak Kerem Tümay şunları söyledi: “Biz otelcilikte yeniydik. Cipriani de yeni bir ülkeye gelmişti. Fiyatlar başta biraz farklıydı. Kaliteden ödün vermemek için güvenli marketlerden alışveriş yapıyorlardı veya İtalya’dan getiriyorlardı. Türkiye’de güvendikleri tedarikçiler buldular ve maliyetlerini azalttılar. Fiyatlarda yüzde 12 gibi bir indirim oldu. Ayrıca bu restoran otel içinde olduğu için KDV yüzde 18. Onunla mukayese edilen restoranlarda KDV yüzde 8.”

Bodrum’a iki yıldır taşıdığı kumlar oturdu
BODRUM Yalıkavak, Gökçebel Mevkii’nde bulunan Palmalife Resort & Spa’nın plajı için iki yıl beyaz kum taşıdıklarını hatırlatan Kerem Tümay, “Artık kumlar yerleşti. Arzuladığımız plaja kavuştuk” dedi. Palmalife Yatch’ın dünyanın en büyük 36’ncı, Türkiye’nin ise en büyük yelkenlisine sahip olduğunu kaydeden Tümay, jakuzili, lüks, 55 metre uzunluğundaki teknenin özel etkinlikler için kiralandığını söyledi.

Edition ismini ve lokasyonu tanıtmak zordu
WAIKIKI’deki Edition otelin ismini Marriott olarak değiştirmesinin ardından İstanbul Levent’teki otelin bu isme sahip tek otel olarak kaldığını anlatan Kerem Tümay, “Londra’da açılacak Edition ile bu markaya sahip otel sayısı ikiye çıkacak. Yeni bir otel markası ve yeni bir lokasyon olduğu için tanıtmak biraz zor oldu. Doluluk oranı yazları yüzde 60, kışın yüzde 70-75 civarında” dedi. The İstanbul Edition’da oda fiyatları 250 Euro ile 7 bin 500 Euro arasında değişiyor. Tümay, Billionare’in cuma ve cumartesi olmak üzere haftada iki gün hizmet verdiğini belirterek, mekanın hafta içi özel parti ve etkinlikler için de kiralandığını söyledi. Tümay, otelde hizmet veren E Spa’nın da bekledikleri performansı yakaladığını kaydetti.

Demet CENGİZ BİLGİN / hürriyet
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder