banner181
banner210

Mersin açıklarında petrol aramaya 10 yabancı talip oldu

18 Şubat 2012 Cumartesi 13:19
Bu haber 1533 kez okundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Antalya açıklarında yürüttüğümüz çalışmalar belirli bir sistemde devam ediyor. Mersin açıklarında da petrol ve doğalgaz araması çalışmaları var. 10’a yakın uluslararası firma müracaat etti” dedi.

Mersin açıklarında petrol aramaya 10 yabancı talip oldu
DOĞU Akdeniz’deki petrol arama çalışmalarını değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Mersin açıklarında petrol ve doğalgaz araması ile alakalı çalışmalarımız var. Bunu yine hem uluslararası sermayeye hem de petrol üreticisi firmalara açtık. 10’a yakın uluslararası şirket müracaat etti” dedi.

Kısa sürede biter
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Petrol Sanayi Derneği’nce (PETDER) düzenlenen “Petrol Sektörü” toplantısında konuşan Yıldız, şunları söyledi: “Gazimağusa’daki kara parçalarında çalışmalarımıza devam ederken, diğer yandan Akdeniz’de Antalya açıklarında yürüttüğümüz çalışmalar belli bir program dahilinde devam ediyor. Mersin’deki çalışmaları yine hem uluslararası sermayeye hem de petrol üreticisi firmalara açtık. Bu çalışmalarımızı kısa sürede nihayetlendireceğiz.”

Savaş gerekçesi olmasın
Akdeniz’de yürütülen petrol arama çalışmalarına ilişkin Kıbrıs Rum Kesimi’nden yöneticilerin açıklamalarını doğru bulmadıklarını dile getiren Taner Yıldız, şöyle konuştu: “Kıbrıs Rum Kesimi’nin, kendi karasularının dışında arama yapması doğru değil. Arama çalışmalarının KKTC ile beraber değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Doğru olan da budur. Bütün Kıbrıs halklarının aynı şekilde bu kaynaklardan istifade ediyor olması lazım. Aslında petrol ve doğalgazın dünyada ticari bir kalem olmasına rağmen savaşın gerekçelendirilmesinde kullanılmasını, sektörün sahipleri olarak son derece üzücü buluyoruz. Gerek Akdeniz’de gerekse Kıbrıs’taki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının, mutlaka barışın önemli bir gerekçesi olması gerektiğini temenni ediyorum. Doğru olan da bu olacaktır.”

Vatandaşa yansıyan bir sıkıntı yok
DOĞALGAZDA bir sıkıntı olmadığını belirten Taner Yıldız, şöyle konuştu: “Hazar Denizi’nin kıyıdan itibaren donduğunu ve platformların bundan etkilendiğini görüyoruz. Bütün bu olumsuzluklara rağmen 5 ayrı ülkeden doğalgazın 11 ayrı ülkeden de petrol alan ülke olarak tüketicimize vatandaşımıza yansıttığımız herhangi bir sıkıntı yok. Öngördüğümüz bir programlı kesintide yok. Sanayicilerimizin, ticarethanelerimizin, meskenlerimizin gerek doğalgaz temininde gerekse elektrikle alakalı temininde herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Lokal olarak 1 milyon kilometrelik bir hattın bulunduğu bir dağıtım şirketinden bahsediyoruz. Biz atmosferi açık bir işletmecilik yapıyoruz.”

Kar yağarken elektrik kesintisi normaldir
TÜRKİYE’nin sert bir kış geçirdiğini vurgulayan Taner Yıldız, şunları dile getirdi: “Biz kendimize bahar mevsimi muamelesi yapamayız. Kış ayındayız ve kar yağıyor. Kar yağdığında işletim şartları sıkıntıya düşebiliyor. Vapur seferleri iptal edilebiliyor. Uçak seferleri iptal edilebiliyor. Duble karayolumuza çığ düşebiliyor, yol kapanabiliyor, 5 saat işletmeden çıkabiliyor. Ama elektrikteki kesinti çok büyük sıkıntı gibi gösteriliyor. Bunu ben sektörümüze bir haksızlık olarak görürüm.”


hürriyet
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder