banner181

Rasmussen: Füze kalkanı bilgileri üçüncü ülkelerle paylaşılmayacak

17 Şubat 2012 Cuma 18:13
Bu haber 1287 kez okundu

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Malatya Kürecik’te kurulan Füze Savunma Sistemi'nin NATO'ya ait olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin bu savunma tesislerinden birini kabul etmesine büyük önem verdiklerini kaydetti. Rasmussen, “Buradan elde edilecek verilerin üçüncü ülkelerle paylaşılması söz konusu değildir. Bu sistem, savunmaya yöneliktir. NATO müttefiklerini korumayı amaçlamaktadır.” dedi.

Rasmussen: Füze kalkanı bilgileri üçüncü ülkelerle paylaşılmayacak
NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Türkiye’nin NATO’ya üyeliğinin 60. yılı olması vesilesi ile Ankara’da bir dizi temasarda bulunuyor. Bu kapsamda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen Rasmussen, görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi. 

Türkiye’nin, NATO’nun 60 yıldır hayati önem atfeden bir üyesi olduğuna dikkat çeken Rasmussen, “Tükiye, NATO’nun çok önemli ortaklarından birisi. NATO, sağuk savaş sonrası dünyadaki global dengeler sonrası büyük değişime uğradı. Ancak bizim Türkiye ile ilişkilerimiz, hiçbir zaman değişmedi. Operasyonlarımıza verdiğiniz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Ortaklığımız çok önemli.” diye konuştu. 


    “TÜRKİYE, NATO’NUN GÜVENLİĞİNİ ŞEKİLLENDİRİYOR”
NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Füze savunma sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sistemin, modern saldırılara karşı modern dayanışma modeli olduğuna dikkat çeken Rasmussen, Türkiye’nin burada çok önemli bir rol oynadığına dikkat çekti. “Türkiye, bizim güvenliğimizi şekillendiriyor.” ifadelerini kullanan Rasmussen, ekonomik zorlukların yaşandığı bir dönemde çalışmaların çok daha akıllıca yöntemlerle sürdürülmesinin önemine değindi.

    “ARAP BAHARI DEVAM ETTİKÇE TÜRKİYE’NİN LİDERLİĞİ DAHA ÖNEM KAZANACAKTIR”
Türkiye’nin, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki deneyimleri ve uzmanlık alanlarının kendileri için büyük önem atfettiğine de değinen Rasmussen, “Bu durum, bütün NATO için yararlı. Bugünlerde çok önemli bir konu. Zira, bölgede insanlar seslerini duyurup hak talep etmeye başladılar. NATO vatandaşları olarak bizim uzun süre sahip olduğumuz hakları bu bölgedeki insanlar da istiyor. Arap Baharı devam ettikçe Türkiye’nin liderliği daha önem kazanacaktır. Çünkü Türkiye burada hayati bir önem taşımaktadır.” diye konuştu. 

    “TÜRKİYE, NATO’NUN İSTİKRAR YÜKLÜ PROJELERİNDE HER ZAMAN YER ALAMAYA HAZIRDIR”
Bakan Davutoğlu ise NATO Genel Sekreteri ile yaptıkları görüşmelere ilişkin önemli bilgiler verdi. Türkiye’nin üyeliğinin 60. yılında yapılan bir ziyarete büyük önem atfettiğine dikkat çeken Davutoğlu, “60 yıl içinde NATO çok önemli roller üstlendi. NATO, başarılı bir ittifak sistemi olarak, dünyada başarılı roller oynadı. Bu ittifakta Türkiye’de uluslararası barışın sağlanması, aynı zamanda dünyadaki kriz merkezleri için ortak bir tutum sergilenmesi açısından da çok önemli işler üstlendi. Afganistan’da ve dünyanın bir çok ülkesinde bu rol başarılı bir şekilde yerine getirildi. Türkiye, bundan sonra da NATO’nun istikrar yüklü bütün faaliyetlerine hazırdır. NATO’nun gittikçe etkinliği artmaktadır.”

"ZAMAN ÇALIŞANLARINA KARŞI YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ"
Toplantının ardından, Bakan Davutoğlu’na Avrupa’daki Zaman Gazatesi’nin bürolarına son dönemlerde yapılan saldırılar da soruldu. Zaman kuruluşlarına yapılan saldırıları kınadığını ifade eden Bakan Davutoğlu, kurum çalışanlarına geçmiş olsun dileklerini iletti. Zaman çalışanlarına, “Devletimizin desteği her zaman yanınızda olacaktır.” mesajlarını veren Davutoğlu, “Bu saldırılar sadece Zaman’a yapılmış değildir. Aynı zamanda AB’nin fikir özgürülüğüne de yapılan bir saldırıdır. Buna karşı tedbir alınması gerekiyor. Zaman Gazetesi’nin AB temsilcilerinin yanında olacağız.” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder