banner181

Vanlılar Beşar Esed'i protesto etti

17 Şubat 2012 Cuma 16:18
Bu haber 725 kez okundu

Van'da, 'Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu' üyesi olduklarını söyleyen yaklaşık 70 kişilik grup, cuma namazı sonrası Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'i protesto etti. Cuma namazından sonra Suriye’de ölenlerin gıyabında cenaze namazı...

Vanlılar Beşar Esed'i protesto etti
Van'da, 'Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu' üyesi olduklarını söyleyen yaklaşık 70 kişilik grup, cuma namazı sonrası Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'i protesto etti. Cuma namazından sonra Suriye’de ölenlerin gıyabında cenaze namazı kılındı ve Esed’in fotoğrafları yakıldı.
Van’da Ulu Cami'deki cuma namazı sonrası Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu üyesi bir grup, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'i protesto etmek için toplandı. İlk olarak Suriye'de ölenlerin gıyabında cenaze namazı kılan grup, daha sonra ellerinde ABD, İsrail ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'i kınayan dövizler taşıyarak tekbirler getirdi. Grup adına basın açıklamasını Yıldırım Bozkurt okudu. Suriye hükümetinin sindirme politikalarıyla, halkın direnişini bastırmaya çalıştığını savunan Bozkurt, direnişin yoğunlaştığı bölgelerde ağır silahlarla halkın katledildiğini söyledi.
"Dün Hama katliamına göz yuman dünya, şimdi de sistematik biçimde Suriye halkının katledilmesini izliyor.” diyen Bozkurt konuşmasını şöyle sürdürdü: “Rusya ve Çin'in Baas diktatörlüğüne sahip çıkmasını da kınıyor ve lanetliyoruz. Biliyoruz ki Suriyeli kardeşlerimizin yanında yer almak, onların özgürlük ve adalet arayışlarına ses olmak, maruz kaldıkları bu vahşete tepki vermek Müslüman olmamızın insan olmamızın gereğidir. Kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz."
Eylem yapan grup daha sonra ABD Başkanı Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Suriye Devlet Başkanı Esed'in fotoğraflarını tekbirler eşliğinde yaktı. Eylemciler yapılan duaların ardından olaysız bir şekilde dağıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder