banner181

Beşar Esed'e protesto, Suriye'de ölenlere gıyabi cenaze

17 Şubat 2012 Cuma 15:58
Bu haber 542 kez okundu

Cuma namazı sonrasında Beyazıt Meydanı’nda toplanan kalabalık Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Baas rejimi protesto etti. Protesto gösterisine katılanlar, yaşanan olaylarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Suriye...

Beşar Esed'e protesto, Suriye'de ölenlere gıyabi cenaze
Cuma namazı sonrasında Beyazıt Meydanı’nda toplanan kalabalık Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Baas rejimi protesto etti. Protesto gösterisine katılanlar, yaşanan olaylarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.
Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Suriye Türkleri Kitlesi ve İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyeleri Cuma namazı sonrasında Beyazıt Meydanı'nda toplandı. Camiden çıkan kalabalığa, meydanda bekleyen kadın ve çocuklarda katıldı. Protesto gösterileri öncesinde yaklaşık 11 aydır devam eden olaylar ve çatışmalarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından protestocular, Beşar Esad yönetimi aleyhine slogan attı.
Kalabalık adına konuşan Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan, Türk halkına Suriye’deki olaylara karşı duyarlı olması çağrısında bulundu. Kayan “Bizler burada toplandığımız sırada Humus’ta Hama’da insanların evlerine giriliyor. Evleri yağmalanıyor. Eşyaları talan ediliyor.” dedi.
Suriye halkının Birleşmiş Milletler yada Arap Birliği ile kurtuluşa eremeyeceğini söyleyen Kayan, “Çözüm birleşmiş yüreklerdedir. Bizler, Humus’ta, Dara’da Şam’daki insanlarla birlik olmak için buradayız” diye konuştu.
Sık sık tekbir getiren eylemciler, Suriye’de hayatını kaybedenler için dua okudu. Grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder