banner181
banner210

Kırgızistan ve Türkiye arasında tohum ıslahı anlaşması imzalandı

17 Şubat 2012 Cuma 15:46
Bu haber 1639 kez okundu

Türkiye ve Kırgızistan arasında tohum ıslahı çalışmalarını kapsayan işbirliği anlaşması, bugün başkent Bişkek’te imzalandı. İki ülke arasındaki tarımsal ilişkilere yeni bir ivme kazandırması beklenen anlaşmaya, Türkiye tarafından...

Kırgızistan ve Türkiye arasında tohum ıslahı anlaşması imzalandı
Türkiye ve Kırgızistan arasında tohum ıslahı çalışmalarını kapsayan işbirliği anlaşması, bugün başkent Bişkek’te imzalandı.
İki ülke arasındaki tarımsal ilişkilere yeni bir ivme kazandırması beklenen anlaşmaya, Türkiye tarafından Türk Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Özcan Aygün, Kırgızistan tarafından ise Kırgızistan Tohumcular Birliği Başkanı Talaybek Aydaraliyev imza attı. İkinci anlaşma ise eleman eğitimi amacıyla Kırgız-Türk Manas Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile yapıldı. Bu anlaşmaya da TSÜAB Başkanı Aygün ve Kırgız-Türk Manas Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Askarbet Tulabayev imza attı.
İmza töreninden sonra Kırgız-Türk Manas Üniversitesi tarafından Aygün’e günün anısına plaket verildi. Anlaşmanın her iki taraf için hayırlı olmasını dileyen Aygün: “Geç geldik, ama tam geldik. Bundan sonraki süreç inşallah iki taraf ve bölge için hayırlı olacak.” dedi.
Anlaşma sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında ise işbirliği mesajları verildi. Tohum ıslahı konusunda Kırgızistan’ın yanında olacaklarını dile getiren Aygün, “Buraya birlikte balık tutmaya geldik. Balığı Kırgızistan’daki ortaklarımızla birlikte tutacağız. Balığı temizleyeceğiz; pişireceğiz ve yiyeceğiz. Bu düşüncenin bugün itibariyle gerçekleştiği görmekteyiz. Türk tohumcuları olarak her aşamada Kırgızistan’ın yanında olmaktan gıpta etmeyeceğiz.” dedi.
Bu arada Aygün 2011’de 68 ülkeye gerçekleşen 120 milyon dolar dolayında tohum ihracatlarını 2023’de 500 milyona çıkarmayı hedeflediklerini ve bu hedefe 2023’ten önce de ulaşabilecekleri inancında olduklarını kaydetti.
Türkiye'nin Kırgızistan Ticaret Müşaviri Behzat Erten’in de hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Kırgızistan Tohumcular Birliği Başkanı Talaybek Aydaraliyev ise, Kırgızistan ile Türkiye arasında tohum ıslahı konusunda atılan ilk adımların, diğer ikili ilişkileri de olumlu etkileyeceğini söyledi. Türkiye’nin yıllık tohum ihracatını kısa ürede 120 milyon dolara çıkardığına dikkat çeken Aydaraliyev, bu konuda Türkiye’nin tecrübe ve birikimlerinden faydalanacak olmalarının sevinci içerisinde olduklarını kaydetti. Bugün varılan anlaşma kapsamında Türkiye, tohum ıslahı alanında teknik donanım, elemen yetiştirilmesi ve eğitim konularında yardım verecek.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder