banner181
banner210

Avrupa, Suriyeli muhalifleri silahlandırmayı düşünüyor

17 Şubat 2012 Cuma 15:24
Bu haber 2370 kez okundu

Avrupa’dan bir kez daha Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e ‘akan kanı durdur’ çağrısı yapıldı. Avrupa Parlamentosu'nun en büyük üçüncü grubu Liberaller'in başkanı Guy Verhofstadt, Suriyeli muhaliflerin acilen silahlandırılması...

Avrupa, Suriyeli muhalifleri silahlandırmayı düşünüyor
Avrupa’dan bir kez daha Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e ‘akan kanı durdur’ çağrısı yapıldı. Avrupa Parlamentosu'nun en büyük üçüncü grubu Liberaller'in başkanı Guy Verhofstadt, Suriyeli muhaliflerin acilen silahlandırılması çağrısında bulundu.

Suriye'de büyük çaplı katliam endişesine kapılan Avrupa, Suriye’deki muhalifleri silahlandırmayı düşünüyor. AP Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt, Belçika’da bir gazeteye verdiği mülakatta ‘‘Esed’in kendi halkını yok etmesine daha fazla göz yumamayız.’’ şeklinde konuştu.

BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye kararını veto eden Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin Esed’i cesaretlendirdiği yorumunu yaptı. Belçika eski Başbakanı Verhofstadt, ‘‘Libya’da yaptığımız gibi kontrollü biçimde muhalifleri silahlandırmalıyız. Şu anda orada açıkça bir savaş yaşanıyor. İmkanı olmayan halk tank ve uçaklara karşı savunmasız konumda. Ya buna seyirci kalacağız, ya da harekete geçeceğiz. 24 Şubat’taki toplantıda Avrupa Parlamentosu çözüm noktasındaki ‘her yönteme’ destek vereceğini duyurdu.’’ sözlerine yer verdi.

Guy Verhofstadt şu ana kadar resmi rakamlara göre 8 bin masum kişinin katledildiğine dikkat çekerek ‘‘ Suriye’de çok vahim bir insanlık dramı yaşanıyor. Biz acılar içinde sadece seyirci kalmaktan öte bir şeyler yapmalıyız. Bunların başında kendi halkına orantısız güç kullanan Esad’ı karşı cesurca durabilenleri desteklemek geliyor. Gelecek hafta yapılacak toplantıda bu yönde bir kararın alınmasını umut ediyorum.’’ dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder