banner181

Dört yaşına giren Kosova'da hedef AB ile entegrasyon

17 Şubat 2012 Cuma 15:05
Bu haber 1648 kez okundu

Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova 17 Şubat 2008 tarihinde ilan ettiği bağımsızlığın dördüncü yılını kutluyor. Bağımsızlığı kutlama coşkusu yerini siyasi ve ekonomik gidişata ilişkin tartışmalara bırakmış durumda. Kosovalılar...

Dört yaşına giren Kosova'da hedef AB ile entegrasyon
Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova 17 Şubat 2008 tarihinde ilan ettiği bağımsızlığın dördüncü yılını kutluyor. Bağımsızlığı kutlama coşkusu yerini siyasi ve ekonomik gidişata ilişkin tartışmalara bırakmış durumda. Kosovalılar ise ülkenin iyi bir geleceği olacağına dair umutlarını koruyor.

Yüzde 45 civarında olan yüksek işsizlik oranı, özellikle ülkeye savaştan sonra dönmüş donanımlı Kosova Arnavut gençlerin en büyük sorunu. Yüksek cari açık, IMF’den gelecek olan kredilere bağımlı ekonomi, kuzeyde yaşayıp Priştine yönetimini kabul etmeyen Sırp azınlık ülkenin diğer önemli gündemleri.

Genç bir ülkenin sancılarını yaşayan Kosova’da demokratikleşme yönünde de önemli adımlar atıldı. Kadınlar için mecliste yüzde 30 kontenjanın olduğu Kosova’da kadınlar üst yönetimde oldukça etkili. Atifete Jahjaga 38 yaşında iken Avrupa’nın en genç Cumhurbaşkanı olan, İngiltere ve Almanya’da eğitim almış eski Kosova Polisi Müdür Yardımcısı olarak görev yapmış bir isim.

Asgari ücretin 150 Euro olduğu ülkede en canlı sektör inşaat. Altyapı ve üstyapı eksikliklerine rağmen, açılışı yapılan otobanlar, başkentin her yerinde görülebilen yeni yapılar ve inşaatlar dönüşümün sadece birer işareti. Ülke için en önemli dış yatırımcı ise sayıları 500 bini bulan gurbetçi Kosova Arnavutları. Memleketlerine gönderdikleri paranın yılda 1 ila 1,3 milyar Euro arasında olduğu tahmin edilen gurbetçi Kosovalılar, ailelerine desteklerini doksanlı yıllardan bu yana sürdürmeye devam ediyorlar. Kosova halkının en büyük beklentileri ise AB ile görüşmeleri başlamış durumda olan Avrupa’ya vizesiz gidebilmek ve AB üyesi olmak.

İki milyona yakın nüfusunun yüzde 50’si 25 yaşın altında olan Kosova’yı bugüne kadar 87 ülke tanımış durumda. Rusya ve Sırbistan’ın vetosundan dolayı uluslararası örgütlere katılamayan Kosova’yı 27 AB üyesinden 22’si tanıyor. Kosova’yı ilk tanıyan ülkeler arasında yer alan Türkiye ise tarihi bağları olduğu Kosova’da yaşanan değişime her anlamda yoğun bir destek sağlıyor.

"sIRP AZINLIK" SORUNU ÇÖZÜMSÜZLÜK YOLUNDA
AB ve ABD güdümünde devam eden bağımsızlık süreci ise hassasiyetini koruyor. Kuzey Kosova'daki dört beldede ayrılıkçı Sırpların, Kosova’nın bağımsızlık gününden bir gün önce sonuçlanan "Priştina'daki Kosova yönetiminin kurumlarını tanıyor musunuz?’’ sorusunun sorulduğu referandum ülkede gerilimi yükseltti.

Avrupa Birliği Kosova Raportörü Ulrike Lunaçek kuzeyde yapılan referandumu kınayan bir açıklama yaparken AB’nin Kuzey Kosova konusunda net tavrını şu cümlelerle ifade ediyor: ‘‘Avrupa Birliği içerisinde ikinci Kıbrıs olmayacaktır. Yani, sınırları net olmayan hiçbir ülke AB tarafından kabul edilmeyecektir.’’

Sırbistan Mart ayında yapılacak AB zirvesinde adaylık statüsü almak isterken ‘bölgeden eline çekmediği’ suçlamalarını şimdilik reddetmekle yetiniyor. Bu süreçte iki ülke arasında olumlu adımlar da atıldı. Kosova vatandaşlarının kendi kimlikleri ile Sırbistan’a girişine izin verilmesi, gümrüklerden araç girişinin zor da olsa başlaması Sırbistan’ın tercihini AB üyeliği yönünde kullanacağını gösteren işaretler. Ancak Kosova ile olumlu diyaloglar neticesinde alınacak olası bir üyelik statüsü, önümüzdeki Nisan ayında yapılacak genel seçimler öncesi hükümetin elini güçlendirecek. Bu durum ise hükümetin Kosova konusunda taviz sınırları ile oldukça yakından ilgili.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder