banner181
banner210

Murdoch, tutuklanan Sun çalışanlarına destek için Londra'ya geldi

17 Şubat 2012 Cuma 14:51
Bu haber 2079 kez okundu

Medya imparatoru Rupert Murdoch, İngiltere’nin en çok satan tabloid gazetesi Sun çalışanlarına yönelik tutuklamaların devam etmesi üzerine Londra’ya geldi.Murdoch’ın ülkedeki diğer gazetelerinde patlak veren telekulak skandalı sebebiyle...

Murdoch, tutuklanan Sun çalışanlarına destek için Londra'ya geldi
Medya imparatoru Rupert Murdoch, İngiltere’nin en çok satan tabloid gazetesi Sun çalışanlarına yönelik tutuklamaların devam etmesi üzerine Londra’ya geldi.

Murdoch’ın ülkedeki diğer gazetelerinde patlak veren telekulak skandalı sebebiyle devam eden soruşturmalar çerçevesinde, gazetecilerle polis arasındaki usulsüz ödemeleri inceleyen “Elveden Operasyonu” kapsamında, Sun’da görev yapan 9 gazeteci gözaltına alınmıştı. Polisin gazetecileri, evlerine sabahın erken saatlerinde baskın yaparak tutuklaması ve gazete binalarındaki ofis ve evlerinde arama yapması tartışmalara sebep olmuştu.

Gazete yönetiminin, soruşturma kapsamında polise çok sayıda bilgi ve belge vermesini eleştiren gazete çalışanlarının Murdoch’a kızgın olduğu basına yansıdı.

Gazetenin editörlerinden Trevor Kavanagh da polisin gazetecilere "cadı avı" yapmak ve "ülke güvenliğini tehdit eden bir terörist" gibi davranmakla suçlayarak, ülkedeki basın özgürlüğünün Sovyet ülkelerinden bile daha kötü duruma geldiğini öne sürmüştü. Kavanagh, "Uluslararası ifade hürriyeti tablosunda İngiltere'nin 9 sıra gerileyip 28. sıraya düşerek, Polonya, Estonya ve Slovakya gibi eski Sovyet ülkelerinin de altında yer alması size ilginç gelmiyor mu?" sorusunu yöneltmişti.

Öte yandan, İngiltere'deki Ulusal Gazeteciler Sendikası (NUJ) da gazetenin bağlı olduğu Murdoch'a ait News International grubu yönetimini eleştirerek, "yönetim üzerindeki baskı'nın azaltılması için gazete çalışanlarının feda edildiğini" ileri sürüyor.

Murdoch ise, daha önce telekulak skandalı üzerine kapatma kararı aldığı News of the World gazetesinin aksine, tutuklamalara karşın gazeteyi yayımlamaya devam edeceklerini söylemişti.

Rupert Murdoch'ın sahip olduğu The Sun gazetesi, dünyanın en çok okunan tabloid gazeteleri arasında yer alıyor. Yine Murdoch'ın sahip olduğu, ancak telekulak skandalının patlak vermesiyle kapatılan World of the News gazetesi çalışanları ve News International üst düzey yöneticileri hakkında; yasadışı dinleme yaptıkları gerekçesiyle soruşturmalar devam ediyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder