banner181

İmam çocukluk hayali paletli arazi aracını kendisi yaptı

17 Şubat 2012 Cuma 14:40
Bu haber 579 kez okundu

İmam, hurdadan topladığı parçalarla paletli arazi aracı yaptı

İmam çocukluk hayali paletli arazi aracını kendisi yaptı
  Eskişehir Gündoğdu Mahallesi Emir Sultan Camii’nde görev yapan imam Mustafa Çalışkan(35), hurdalıklardan topladığı parçalarla paletli arazi aracı yaptı. İmam, çocuk hayali olan ve 4,5 yılda tamamladığı paletli arazi aracına PARS ismini koydu. İmam Çalışkan'ın el emeği ile yaptığı paletli arazi aracı 14 kilometre hız yapabiliyor.
     Mustafa Çalışkan, arazi aracının projesini hazırladıktan sonra sanayilerde ve hurdalıklarda dolaşarak parça topladığını söylüyor. Çalışkan, 13 beygir benzinli bir motor, şanzıman ve diferansiyelden oluşan aracı 4,5 yılda tamamlayabildiğini belirtiyor. Bu sürede araca 73 beygirlik dizel minibüs motoru taktığını dile getiren İmam Çalışkan, PARS adını verdiği araçla ilgili şunları anlatıyor: "Arazi aracını tamamladıktan sonra uygun bir kabin yaptım. Demir aksamını kendim hazırladım, 3,5 mekanik kısmını da hurdalıktan aldığım malzemelerle yaptım. Yol dışı bir araç olarak her şartta kullanılabilecek bir özelliğe sahip aracın paletlerinde hidrolik motorlar bulunuyor. Her iki palette birbirinden bağımsız olarak çalışıyor ve araç kendi ekseni etrafında rahatlıkla dönebiliyor." 
    Sıra dışı araçlara küçüklükten beri meraklı olduğunu kaydeden Çalışkan, arazi aracını tamamlayana kadar yüzlerce deneme yaptığın dile getiriyor. Her denemede aracın videosunu çeken imam Çalışkan, videoları tekrar izleyerek bir sorun olup olmadığını tespit ettiğini anlatıyor. Çalışkan, PARS için patent alarak geliştirmek istiyor. 
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder