banner181
banner210

Bağış: Atatürk’ün vasiyetini yerine getirenler, uzaklardaki okulları kuranlardır

16 Şubat 2012 Perşembe 16:44
Bu haber 1477 kez okundu

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, hiç kimsenin Atatürk’ü, bayrağı, kitabı kendi tekeline tescillemesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Gerçek Atatürkçülüğün o değerleri gerçekleştirmek olduğunu söyleyen...

Bağış: Atatürk'ün vasiyetini yerine getirenler, uzaklardaki okulları kuranlardır
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, hiç kimsenin Atatürk’ü, bayrağı, kitabı kendi tekeline tescillemesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Gerçek Atatürkçülüğün o değerleri gerçekleştirmek olduğunu söyleyen Bağış, “Bugün Atatürk’ün vasiyetini yerine getirenler, uzaklara gidip o okulları kuran insanlardır.” dedi.
Egemen Bağış, Maltepe Özel Kasımoğlu Coşkun Lisesi’nde düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ adlı toplantıya katıldı. Toplantıda, Egemen Bağış’ın yanı sıra, öğretmenler, öğrenciler ve veliler de yer aldı. Bağış, öğrencilerle sohbet edip sorularını cevapladı.
Toplantıda konuşan Bakan Egemen Bağış, hiç kimsenin Atatürk’ü, bayrağı, kitabı kendi tekeline tescillemesine izin verilemeyeceğini ifade etti. Bağış, Atatürk, bayrak ve kitabın bu milletin ortak değerleri olduğunu vurguladı.
Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık Türkiye farklı bir vizyona sahip gençler yetiştiriyor. Benim çocukluğumda Atatürk’ün 7 yaşındayken dayısının çiftliğinde karga kovaladığını bize ezberletirlerdi. Ama o vizyoner liderin 1920’li yıllarda Meclis’te yaptığı bir konuşmada ‘Efendiler bir Balkan birliği kurulmalıdır ve Türkiye bunun başını çekmelidir. Ve bu birlik zamanla bir Avrupa birliğine dönüşmelidir yoksa Avrupa kıtasında barış sağlanamaz’ dediğini bize öğretmemişlerdi. Ya da 1930’lu yıllarda Atatürk’ün ‘Sovyetler bir gün mutlaka çökecektir. Orada bizimle aynı dini, dili, değerleri paylaşan kardeşlerimiz soydaşlarımız vardır. Onlarla kültürel köprüler kurulması gerekir’ dediğini bize öğretmemişlerdi. Bugün Atatürk’ün o vasiyetini yerine getirenler, oralara gidip o okulları kuran insanlardır. Kimsenin bugün Atatürk’ü, bayrağı, kitabı kendi tekeline tescillemesine izin veremeyiz. Onlar bizim ortak değerlerimiz. Gerçek Atatürkçülük, o değerleri gerçekleştirmekse işte sizler Türkiye’nin dünyanın en güçlü ülkesi olması için aldığınız eğitimle o hayalleri gerçekleştirecek olan nesilsiniz. Sizleri hazırlama vizyonunu ortaya koyan bu hizmet kervanına hazırlayanlardan da Allah razı olsun. Bu milletin hak ettiği ecdadının o görkemli yıllarına yeniden dönmesini isteyenlerin ortaya koyduğu kararlılığın neticesinde bugün bu ülke farklı bir noktada. Bunu çekemeyen ülkeler var. Bunu özel sohbetlerde bize itiraf eden siyasi temsilciler dahi var. Çok acıdır ki Türkiye’nin içindeki bir takım gruplar da o dış güçlerin bilerek ya da bilmeyerek oyuncağı haline geliyorlar ve fitne unsuru oluyorlar. İşte onları da hep beraber ıslah etmemiz gerekir arkadaşlar.”

‘YAŞANAN HER ACIYA ‘SOYKIRIM’ DENEMEZ’
Egemen Bağış, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını cevapladı. Bir öğrencinin Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili sorusuna Bağış, “Ben bu ülkenin seçilmiş bir milletvekili olarak bakanı olarak görevim gereği nereye gitmem gerekirse gidiyorum. Gitmeye de devam edeceğim. Gittiğim ülkenin koşullarına göre de düşüncelerimi değiştirecek bir yapım yok. Ben bukalemun değilim, neysem oyum. Kimsenin çektiği acıyı inkar edecek bir yapım da yok. Ama her yaşanan acıyı ‘soykırımdır’ diye tanımlayacak kadar at gözlüğü takmaya da niyetim yok. Ama bugün falan ülkede yaklaşan seçimler nedeniyle istismar içerisine giren bazı dar vizyonlu siyasiler 3-5 tane oy toplayacak diye Türkiye yargısız infazı kabul etmez. Ben İsviçre’de de söyledim, Fransa’da da söylerim; dünyanın dört bir yanında da söylerim. Bizim elimizdeki belgelere, bilgilere göre bir soykırım yaşanmamış. Aksini ispat etsinler ondan sonra oturup konuşalım. Bana diyorlar ki; ‘İsviçre’de bu yasak bunu söyleyemezsin.’ Valla benim İsviçre bankalarında param yok; olanlar düşünsün. Gerekirse gitmem. Ama gider bir daha söylerim. Ben o ülkede falan siyasetçi 3 tane oy alacak diye görüşlerimi değiştiremem. Düşünüyorum da bundan 10 yıl önce ya da 20 yıl önce aynı görevde olsaydım acaba benim değerlerime hakaret etme cüretinde bulunan Hollandalıya o cevabı verebilir miydim? İsviçre’de onları söyleyebilir miydim? Hamdolsun bunları söylediğimde arkamda kapı gibi duracağını bildiğim bir Başbakan ile çalıştığım için bugün bunları söylüyorum.” ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder