banner181
banner210

Bimeks 2012 Yılında hedef; 15 yeni il 76 Mağaza 600 Milyon TL ciro 500 yeni istihdam

16 Şubat 2012 Perşembe 14:59
Bu haber 1078 kez okundu

Teknoloji perakendeciliği başlatan öncü ve güçlü marka Bimeks, 2011 yılını rekor büyümeyle kapattı. GfK verilerine göre geçen yıl bütün sektörlerdeki Pazar payını arttıran Bimeks, toplamda %14 büyüyen pazarda %49 büyüdü.

Bimeks 2012 Yılında hedef; 15 yeni il 76 Mağaza 600 Milyon TL ciro  500 yeni istihdam

Teknoloji perakendeciliği sektörünün halka arzını gerçekleştirmiş ilk ve tek firması Bimeks, 2011 yılında hedeflerinin üzerinde bir performans sergiledi. Bimeks 2011 yılı boyunca 16 farklı ilde toplam 20 açılışı gerçekleştirdi. Nisan ayında gerçekleştirdiği Halka Arz’ında yılı 54 mağaza ile kapatmayı hedefleyen Bimeks, yıl sonunda bu hedefini geçerek yılı 56 mağaza ile kapattı. Bu sayede 2010 yılında tüm yurtta 36 mağaza ile hizmet veren Bimeks, 2011 yılı bulunduğu il sayısını 35’e, mağaza sayısını 56’ya ve toplam satış alanını ise 35.600 metrekare’ye yükseltti.

GfK’nın verilerine göre Bimeks’in de içinde bulunduğu TSS (Teknoloji zincir market) kanalı 2011 yılında %14 büyüdü. Bimeks ise Pazar payını %49 büyüterek önceki yıla göre pazardaki payını arttırdı. Bimeks pazarda en yüksek payı IT sektöründen alırken; Telekom, Tüketici Elektroniği, Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri sektörlerinde de pazar payını ciddi manada arttırdı. Bimeks; Ev sinema sistemlerinde %388, Navigasyon’da %164, Televizyon da %95, Fotoğraf Makinelerinde  %140, Belleklerde %94, Akıllı telefonlarda %136, Derin Dondurucu da %176, Saç şekillendirici de %125, Ütü de %174, Pişiriciler de  % 393, Mikrodalga da ise %107 büyüme gerçekleştirerek yeni rekorlara imza attı.

Bimeks 2012’de Hızını daha da arttıracak!
Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray gerçekleştirilen basın toplantısında açılış konuşmasını yaptı.Yaptığı konuşmada Akgiray; Dünya’da yaşanan krizin, globalleşen Dünya ve internetten kaynaklandığını kaydetti. Akgiray internette yatırımı olmayan şirketleri dinozora benzetti günümüzde internet ve mağazacılığın birlikte büyümesi gerektiğini belirtti.İnternette yatırımı olmayan şirketleri dinozara benzeten Yönetim Kurulu Başkanı, “Sokağa inemeyen web şirketlerinin ve web’e çıkamayan mağazacılık anlayışının şirketlerin onunu getireceği” görüşünü ifade etti.

2011’i 400 milyon TL ciro ile kapatan Bimeks 2012’de de büyümeye devam diyor. 2015 yılına girildiğinde Ülkemin her ilinde ve büyük ilçelerinde  en az bir Bimeks olacak diyen Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar; gerçekleştirilen basın toplantısında yaptığı konuşmada bu yılda 15 yeni ilde, 19 franchise  ve 4 büyük Teknoport mağaza açılışı yapacaklarının bilgisini verdi. 2011 yılında Türkiye ekonomisinin dünyada büyüme rekoru kıran 2. ekonomi olduğuna dikkat çeken Bayraktar, 2012’de tüm olumsuz görüşlere rağmen ekonomik büyümedeki hızın yavaşlayacağını ancak büyümenin yine de Türkiye'ye yakışır şekilde %5 üzerinde gerçekleşeceğini öngördüklerini söyledi. Bayraktar yaptığı konuşmada;

“22 yıldır Türk tüketicisine teknoloji perakendeciliği sektöründe güler yüzle hizmet veren şirketimiz, tüketici beklentilerini iyi analiz etmiş ve bu konuda doğru adımlar atan tecrübeli bir kadroya sahip'tir. Çoklu kanal stratejisi ile Internet satışı ile entegre hem büyük Teknoport mağazalar hem de Anadolu da Franchise mağazalarımız ile hızlı bir büyüme içersindeyiz ve olmaya devam edeceğiz. Bu sayede Türkiye nüfusunun %87 ‘sine ve Türkiye yüzölçümünün %76’sına hizmet verir hale geleceğiz. Akıllı yazılımımız ve verimli mağaza ölçeklerimiz ile rakiplerimizden daha iyi stok yönetimi yapıyoruz bu sayede tüketicimize her zaman rekabetçi fiyatları sunabiliyoruz. Hatta daha da ötesi bizden ürün alan müşterilerimizi ürünü aldıktan sonra da "bipara" hizmeti ile fiyat düşüşlerine karşı koruyoruz. Satış sonrası hizmet ve müşteri memnuniyeti konuların da çok hassasız ve "Konforlu Garanti" sayesinde arızalanan bir ürün yerine yedeğini veriyoruz.

2012’de de Anadolu’daki yayılmamız sayesinde Pazar payımızı arttıracağız. Bu yaygınlık sayesinde şu an büyük illerde olan "teknolojik ürünleri pizza teslimatı kadar hızlı bir şekilde gerçekleştiren "bidakka" hizmetimizi Anadolu’daki İnternet müşterilerimize de ulaştıracağız. Bimeks’in müşterilerine sunduğu avantajlar ve iyi fiyatlı kampanyalar hız kesmeden 2012’de de aynen devam edecek. “ şeklinde konuştu.

GfK’nın verilerine göre cirosal Pazar payını geçen seneye göre yükselten Bimeks, yılı 396 milyon TL’nin ciro ile kapatmıştır. 2015 yılında Türkiye’de her ilde mağaza açmış olmayı planlayan Bimeks 2011 yılındaki performansını 2012 yılında da göstererek yıl sonunda mağaza sayısını 76’e çıkarmayı hedefliyor. Mağazalaşma konusunda hibrit bir yapı izleyen firma, franchise şubeleri, teknoport konseptli mağazaları ve online mağaza kanalıyla büyümesine aynı şekilde devam ederek, 2012’de de 600 milyon TL ciro elde etmeyi planlıyor.

Franchise mağaza, normal mağaza ve Teknoport mağaza olmak üzere üç farklı şekilde; 150 metrekareden 4000 metrekareye kadar olan farklı büyüklüklerdeki mağazaları rahatlıkla yönetebilen Bimeks’in başarısındaki sırrı verimliliğe özen gösteriyor olması.Bimeks Hakkında
Teknoloji perakendeciliği sektörünün güçlü firması Bimeks, 22 yıldır faaliyet gösterdiği teknoloji perakende pazarına zincir mağazacılık anlayışını getiren öncü bir kuruluştur. Bugün Türkiye’de 35 şehirde 56 mağaza ile hizmet veren Bimeks, müşterilerine 35.600 m²’lik satış alanında özgün hizmet ve perakendecilik konsepti ile mutlu, güvenli ve keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatma gayreti içerisindedir.

Yoğun rekabet ortamındaki teknoloji sektöründe perakendecilik anlayışı ve uygulamalarıyla fark yaratan Bimeks, her alışverişinizde bedava uçuş mili kazanabileceğiniz tek teknoloji markettir. Üstelik satın alma öncesi iyi fiyat garantisini uygulayan tek firmadır. BİMEKS’in internetteki perakende noktası www.bimeks.com.tr dir. İnternet’teki BİMEKS, geniş ürün yelpazesi, sürekli güncellenen fiyat ve teknik bilgi içeriği ve güvenli çevrimiçi ticaret alt yapısıyla ev veya ofis ortamından süre sınırsız alışveriş yapma imkânı tanımaktadır. Bimeks’in hizmet farkını sanal ortamda da yaşatıyor. Online mağazacılık sisteminde de, reel mağazacılıkta olduğu gibi pek çok yeni yatırım ve öncü uygulamalar geliştiren Bimeks, bu sistemde de fark yaratacak işlere imza atmaktadır.

AVM içinde kurulan ilk teknoloji perakendecisi unvanı alan BİMEKS, Türkiye’de 1997–2007 yılları arasında Türkiye’de son 10 yılın en hızlı büyüyen bilişim şirketi seçildi. Tek katta bin metrekare üzerinde açtığı konsept ile Türkiye’de mağazacılık anlayışına yeni bir model kazandırdı. Daima gelişmeyi ve büyümeyi hedefleyen Bimeks, 2010 yılında sektöre kazandırdığı franchising sistemiyle Anadolu’da da hızla büyümeye başladı. Son olarak gerçekleştirdiği Halka Arz ile yine sektöründe yine bir ilki başarmış olan Bimeks, Türkiye’de bir ilke daha liderlik etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder