banner181

'Yeni kira beyannamesi vatandaşın yükünü hafifletecek'

15 Şubat 2012 Çarşamba 13:40
Bu haber 3131 kez okundu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi Sistemini' bakanlıkta düzenlediği bir basın toplantısı ile tanıtımını yaptı. 1 Mart 2012’de uygulama konulacak sitemle ilgili bilgiler veren Şimşek Gelir İdaresi’nin, posta ve tapudan aldığı veriler çerçevesinde 1 milyon 200 bin mükellefe mektup göndermeye başladıklarını söyledi. Bakan Şimşek, “Sistemle, verginin tabana yayılmasını amaçlıyoruz. Bu sistemle, vatandaşların yükü hafifleyecek.” dedi.

'Yeni kira beyannamesi vatandaşın yükünü hafifletecek'
Maliye Bakanlığı’ndaki toplatıda yeni sistemle ilgili bilgiler veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni sistemle dolaylı vergilerin payı yüksek eleştirisinin giderileceğini söyledi. Doğrudan vergi gelirlerinin artacağını ifade etti. Şimşek 1,2 milyon mükellef içinde ilk defa mükellefiyetini ihdas eden kişilerinde olduğuna da işaret etti. Son birkaç yıldır beyan edilen mükellef saysında, gerekse elde edilen gelirde ciddi bir artışın söz konusu olduğunu kaydeden Maliye Bakanı, özellikle hazirandan itibaren elektronik ortamda hesaplanması ile bu rakamlar hızlı bir şekilde artacağını vurguladı.

Şimşek, konuyla ilgili olarak şu bilgileri paylaştı:
 "2010 yılında kira geliri beyan eden mükellef sayısı 827 bin 829 kişi. Beyan edilen gelirlerin toplamı 12 milyar 855 milyon 634 bin 596 lira. Gayri menkul sayısı 1 milyon 919 bin 18. Mesken sayısı 1 milyon 513 bin. İş yeri 393 bin 398 ve Diğer 10 bin." 

 Sistemin kayıt dışılıkla mücadele önemine de değinen Şimşek, şöyle konuştu: 
“Bu önemli bir adım. Bunun içinde önceden hazırlanmış bilgi seti de var. Amacımız beyanname gelirlerini en aza indirmek. Bu mektupları göndermeye başladık. Tapu idaresi ile tam olarak bilgi alışverişinde değiliz. Bankalarla bu süreç çoktan tamamlanmıştır. Şimdi özellikle tapu ile bu entegrasyonun sağlanması, daha önemli mesafeler kat etmiş olacağız. Bakanlık olarak pro-aktif durumdayız, mükelleflerimizle görüşüyoruz.” 

Şimşek’in yaptığı açıklamaların ardından yeni sistemle ilgili Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Daire Başkanlığı yetkilileri de bilgi verdi. Yetkililer, slaytlar eşliğinde yaptığı sunumlarında özetle şu bilgileri paylaştı: 

    “Üçüncü taraflardan elde edilen bilgilerin mükelleflere iletilmesini amaçlamaktadır. Sistemin amacı beyan süresini kısaltarak mükelleflerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Mükelleflerin, sicil ve banka kayıtlarından, sigorta kayıtlarından mükelleflerin bilgilerine ulaşılmaktadır. Sistemin bir diğer amacı internet amacıyla kaliteli bir hizmet sunmaktır. Üçüncü taraflardan elde edilen bilgiler, eksik yanlış bilgilerin giderilmesini asgari düzeye indirecektir. Kayıt dışının azalması amaçlanmaktadır. Sistem vergi dairelerinin iş yükünü azaltacaktır. İnternet üzerinden ulaşım sağlandığından 7 gün 24 saat ulaşım kesintisiz sağlanacaktır. Önceden vatandaşlar bağlı oldukları vergi dairelerine giderek kira beyannameleri ile hareket etmekteydi. Bu sistemle mükellefler, beyanlarını istedikleri vergi dairesinden yapabilecek. Beyannamede yer alan bilgilerden mükelleflerin kendisi sorumludur. İdarenin iş yükü gidererek azalacak ve personelin iş yükü daha da azalacaktır." 
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder