banner181
banner210

İlker Başbuğ'a ret

14 Şubat 2012 Salı 14:29
Bu haber 7633 kez okundu

Yargıtay Başsavcılığı İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanma talebini reddetti.

İlker Başbuğ'a ret
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un, hakkındaki dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca istenmesi ve yargılamanın Yüce Divan'da yapılması talebini reddetti.

Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, 20 Ocak'ta Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek, Başbuğ hakkındaki soruşturma dosyasının Yargıtay'a istenmesini talep etti.

Sezer, 2 Şubat'ta da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına ayrıca hukuki bir mütalaa sunarak, Başbuğ hakkındaki yargılamanın Yüce Divan'da yapılmasına karar verilmesini istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbuğ'un avukatı Sezer'in talebini reddetti. Başsavcılığın ret gerekçesinde, asker kişilerle ilgili soruşturma yetkisinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında olmadığı belirtildi.

Başbuğ'un, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'' ve ''silahlı terör örgütü kurma ve yönetme'' suçlarından tutuklandığı anımsatılan ret gerekçesinde, Başbuğ'a isnat edilen eylemlerin ''terör suçu'' olarak nitelendirildiği belirtildi.

Başsavcılık, Başbuğ hakkındaki yargılama yetkisinin özel yetkili mahkemede olduğu gerekçesiyle dosyanın özel yetkili mahkemeye gönderilmesine karar verdi. (trt haber)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder