banner181

Çocuklar, haklarıyla ilgili taleplerini TBMM Başkanı Çiçek'e iletti

13 Şubat 2012 Pazartesi 14:59
Bu haber 1287 kez okundu

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Çocuk Hakları Masası'ndan oluşan heyeti kabul etti. TBMM Başkanı Çiçek, kabulde, öncelikle çocuklara söz vererek, çocuk hakları konusundaki taleplerini dinledi.     Ayça...

Çocuklar, haklarıyla ilgili taleplerini TBMM Başkanı Çiçek'e iletti
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Çocuk Hakları Masası'ndan oluşan heyeti kabul etti. TBMM Başkanı Çiçek, kabulde, öncelikle çocuklara söz vererek, çocuk hakları konusundaki taleplerini dinledi.
    Ayça Doğan, çocuk haklarını anlatmak için geldiklerini ifade ederken; Arif Doğan, çocukların kendilerini ifade edebilmelerine uygun zeminin oluşturulması gerektiğini söyledi. Mine Nur Aktaş, çocukların kendilerini ilgilendiren konularda konuşma hakkına sahip olmaları gerektiğini kaydetti. Enes Çokal da öncelikle çocukların, yetişkinlerin minyatürü değil, bir birey olduğunun toplumun tüm kesimlerince kabul edilmesi ve kamu yöneticilerinin çocuk hakları konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti. Bir teklifte de bulunan Çokal, SBS'nin, çocukların, çocukluklarını yaşamamalarına neden olduğunu belirterek, SBS'nin kaldırılmasını, liseye geçişte okul notlarının dikkate alınmasını istedi. Enes Çokal, çoğu kişi okuduğu zaman anayasayı anlayamadığını belirterek, yeni anayasada çocukların da anlayabileceği ifadelerin kullanılmasını talep etti.
    Kendisi için bu ziyaretin anlamlı olduğunu belirten TBMM Başkanı Çiçek, "Anayasa yapım sürecine başladığımız 19 Ekim'den bu tarafa çocukların yaptığı üçüncü ziyaret, çocuk hakları konusu ile ilgili. Siz de bu manada önemli bir çalışma yapmışsınız, hepinize çok teşekkür ediyorum. Bunun, başka illere ve belediyelere örnek olmasını diliyorum." dedi.
    Türkiye'de çocuk ve genç nüfusun çokluğuna dikkat çeken Çiçek, "Toplum olarak da böyle genç bir nüfusa sahibiz. Onun için çocuklara yönelik yapılabilecek her şey Türkiye'nin geleceğine yönelik bir çabadır, katkıdır. Özellikle hak ve özgürlükler konusu sadece bir anayasa, yasa meselesi değil. Evvela bir özümseme bir kültür meselesidir. Biz bu konularda çocuklarımızı daha çocuk yaşta ne kadar eğitebilirsek, kendilerine bu fikirleri ne kadar verebilirsek, kurumsallaştırırsak, dile getirilen hususları da uygulamalarda ortaya koyabilirsek bu, demokrasinin kurumsallaşması açısından da önemlidir." diye konuştu. Yeni anayasa ile ilgili çalışmada çocukların da görüşlerini dikkate alacaklarını aktaran Çiçek, şöyle devam etti:
    "12 Eylül 2010 yılında yaptığımız değişiklik ile çocuk hakları ile ilgili bir paragrafı ekledik. Belki bunu biraz daha genişletmek ve derinleştirmek gerekecektir. Böylece en temel yasada sizin burada ifade etmeye çalıştığınız hususları orada değerlendirme imkanı buluruz. Çocuk yaşlarda haklarımıza sahip çıkarsak büyüdüğünüz zaman bu hakların Türkiye'de uygulanabilir olduğunu görme şansınız olacaktır."
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Çocuk Hakları Masası hakkında TBMM Başkanı Çiçek'e bilgi verdi. Nevzat Doğan ve çocuklarla hatıra fotoğrafı çektiren TBMM Başkanı Çiçek, çocuklara okul çantası ve atkı hediye etti. Kabulde, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu da bulundu.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder