banner181

IMF’den Türk Ekonomisine Övgü

13 Şubat 2012 Pazartesi 10:38
Bu haber 5466 kez okundu

IMF Türkiye Daimi Temsilcisi, "IMF'de ülkelerin temsili yeniden tanımlandığında Türkiye onların arasında güçlü bir ülke olacak" dedi.

IMF'den Türk Ekonomisine Övgü
Mark Lewis, Stratejik Düşünce Enstitüsü'nce (SDE) düzenlenen ''Global Ekonomik Kriz ve Türkiye'ye Yansımaları'' konulu panelde yaptığı sunumda, 2009 yılının küresel ekonomi açısından 1950'den bu yana dünyanın yaşadığı en kötü yıl olduğunu söyledi.

Avro Bölgesinde yaşanan sorunların küresel ekonomideki sorunlarla bağlantılı olduğunu kaydeden IMF Türkiye Daimi Temsilcisi Lewis, ''Bu sorunların çözümü için küresel ekonomideki sorunlar çözülmeli'' dedi.

Geçen yılın Ağustos ve Eylül dönemlerinde küresel ekonomi konusunda daha iyimser olduklarını belirten Lewis, 4'ncü çeyrekte ise dünyada durumun çok daha kötü bir hal aldığını dile getirdi.

Önümüzdeki dönemde Avro Bölgesindeki politika yapıcılarının yaşanan sorunlara çözüm bulacaklarını var saydıklarını ifade eden Lewis, ''Bankaların kredi vermekten vazgeçeceklerini, bilançolarını azaltacaklarını düşünüyoruz'' diye konuştu.

IMF olarak dünyadaki birçok ülkeye ilişkin büyüme tahminlerini büyük oranda aşağı yönlü revize ettiklerini anımsatan Lewis, ABD, Avrupa ve Avro Bölgesinde ekonomik büyümede yavaşlama öngördüklerini belirtti.

2012 yılının ekonomik açıdan zor bir yıl olacağına dikkati çeken Lewis, ''Birçok ülkenin kamu finansmanını sıkılaştırması gerekiyor. Bu lükse sahip olmayan ülkeler var. Kredilerin yavaşlatılması ile ilgili bazı şeyler yapılmalı'' değerlendirmesinde bulundu.

Yükselişte piyasaların ekonomik aktivitelerinde artış yaşandığını anlatan Lewis, bu ülkelerin küresel ekonomideki paylarının arttığını belirtti.

Sunumunun sonunda Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Lewis, ''IMF'de temsil edilen ülkeler güçlü olan ülkeler. Ülkelerin IMF'de temsili yeniden tanımlanıyor. Bu tamamlandığı zaman Türkiye onların arasında güçlü bir ülke olacak'' ifadesini kullandı.(trt haber)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder