banner181
banner210

Yunanistan parlamentosu, yeni tasarruf tedbirleri getiren paketi kabul etti.

13 Şubat 2012 Pazartesi 10:12
Bu haber 895 kez okundu

300 üyeli parlamentoda yapılan oylamaya 278 milletvekili katıldı. Oylamada 199 evet, 74 hayır ve 5 oy da çekimser kullanıldı. Böylece sendikaların büyük tepkisini çeken Avrupa Birliği ve IMF ile 130 milyar euro miktarındaki kredi anlaşmasına ilişkin önlemler ile tahvil değişimini (PSI) öngören anlaşmalar kabul edilmiş oldu.

Yunanistan parlamentosu, yeni tasarruf tedbirleri getiren paketi kabul etti.
Daha önce hükümete destek veren 2 koalisyon ortağı parti, anlaşmaya 'evet' demeyecek vekillerin meclis grubundan ihraç edileceklerini açıklamışlardı. Bütün uyarılara rağmen Pasok’tan 12 'hayır' oyu çıktı. 7 milletvekili ise oylamaya katılmamayı tercih etti. Bu kişilerin meclis grubundan ihraç edildikleri açıklandı. Yeni Demokrasi’den 20 milletvekili ise 'hayır' oyu kullandı. Laos’tan 2 milletvekili de evet oyu kullandığı gerekçesiyle partilerinden ihraç edildi. 

Yunanistan Komünist Partisi, Sinaspismos, Dimokratiki Aristera ve Laos 'hayır' oyu kullandı. Dimokratiki Simmahia ise 'evet' dedi. 

Önlemleri protesto kapsamında yapılan gösterilerde, yüzleri maskeli gruplar, Atina merkezinde dün akşam başladıkları banka ve işyerlerini kundaklama faaliyetlerine halen devam ediyorlar. Polis ve itfaiyenin yetersiz kaldığı görülüyor. Şimdiye kadar 40 işyeri ateşe verildi. Bunlardan 10’unun banka olduğu açıklandı. Ayrıca yüzlerce işyeri ise yağmalandı. 55 polis ve 100 gösterici de hastaneye kaldırıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder