banner181

Moldova’nın ayrılıkçı bölgesi Transdinyester’de Putin’e destek mitingi

12 Şubat 2012 Pazar 15:07
Bu haber 1235 kez okundu

Moldova’nın ayrılıkçı bölgesi Transdinyester’de buz gibi soğuğa rağmen meydana inen göstericiler Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in devlet başkanlığına destek verdi. Transdinyester Yeniden Doğuş Partisi tarafından düzenlenen mitinge...

Moldova'nın ayrılıkçı bölgesi Transdinyester'de Putin'e destek mitingi
Moldova’nın ayrılıkçı bölgesi Transdinyester’de buz gibi soğuğa rağmen meydana inen göstericiler Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in devlet başkanlığına destek verdi. Transdinyester Yeniden Doğuş Partisi tarafından düzenlenen mitinge 500 kadar Rusya pasaportu taşıyan Moldova vatandaşı katılırken, göstericiler Moldova bayraklarının yanı sıra Rusya bayrağı ve Putin’in posterlerini taşıdı.
Rusya basınına yansıyan haberlere göre göstericiler Rus barış gücü askerinin bölgede kalmasına destek de verdi. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Moldova’da başlayan iç savaşta Transdinyester bölgesi 1992’de bağımsızlığını tek taraflı olarak ilan etmişti. Bölgede Rusya’nın yanı sıra Moldova ve Transdinyester askerlerinden oluşan barış gücü görevine devam ediyor.
Dondurulmuş sorunlu bölgeler arasında yer alan Transdinyester’in bağımsızlık talebine Kişinev karşı çıkıyor. Bugüne kadar kesintili olarak devam eden Rusya, Ukrayna, Moldova, Transdinyester yönetimi, AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı), ABD ve Avrupa Birliği’nin katılımı ile 5+2 olarak oluşturulan barış grubunun görüşmelerinden henüz bir sonuç alınabilmiş değil.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder