banner181

Davutoğlu: Rusya’nın Suriye vetosu gibi ABD’nin Filistin vetosu da yanlıştı

10 Şubat 2012 Cuma 20:33
Bu haber 1063 kez okundu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM’nin Esed rejimi aleyhindeki kararını veto eden Rusya’nın yanlış yaptığını, bununla birlikte Filistin devletinin tanınmasının veto eden ABD’nin de aynı şekilde yanlış yaptığını söyledi. ABD’nin...

Davutoğlu: Rusya'nın Suriye vetosu gibi ABD'nin Filistin vetosu da yanlıştı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM’nin Esed rejimi aleyhindeki kararını veto eden Rusya’nın yanlış yaptığını, bununla birlikte Filistin devletinin tanınmasının veto eden ABD’nin de aynı şekilde yanlış yaptığını söyledi.

ABD’nin başkenti Washington’daki Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde konuşan Ahmet Davutoğlu, bölgede olup bitenlerin Filistin ve Kudüs’e referans yapılmadan anlaşılamayacağını belirtti. Davutoğlu, Ortadoğu değişirken Filistin-İsrail meselesine de yeni bir yaklaşım gerektiğini vurguladı.

Türkiye ve Mısır’ın son 6 aydır gösterdiği yoğun çabalar sonucunda Filistin’de Hamas ve El Fetih arasında uzlaşma sağlandığını hatırlatan Davutoğlu, “İki taraf da barışçıl direniş üzerinde anlaştı. Bu, Hamas’ın artık barışçı bir siyaset uygulamaya başlayacağının açık bir göstergesi. Aynı anda Mahmud Abbas direnişi kabul ediyor.” dedi. Bakan Davutoğlu, onlarca yıldır işgal altında kalan bir halkın barışçıl direniş hakkına sahip olduğunun altını çizdi.

Filistin tarafında iki başlılığın ortadan kalkmasıyla Ortadoğu barışı için iyi bir haber geldiğini dile getiren Davutoğlu, şimdi İsrail tarafından da iyi bir haber beklediklerini söyledi. İsrail hükümetinde tüm unsurların iki devletli çözümü açık şekilde ifade etmediğine dikkat çeken Davutoğlu, BM’nin Esed rejimi aleyhindeki kararını veto eden Rusya nasıl yanlış yaptıysa, Filistin devletinin tanınmasının veto eden ABD’nin de aynı şekilde yanlış yaptığını söyledi. Bakan Davutoğlu, “Bir siyaset, insani bilgelik açısından tutarlıysa sürdürülebilir olur. Bugün, gerçek uluslararası toplum Filistin devletinin tanınmasının arkasındadır. Suriye halkını taleplerinin de arkasındadır.” diye konuştu.

Türkiye dahil bölgedeki ülkelerin, yıllardır Filistin-İsrail krizinin bedelini ödediğine dikkat çeken Davutoğlu, “Artık yeter.İsrail ne istediğine karar vermeli. Tek ülke mi? Ama Filistinlilerin demografik açıdan üstünlüğünden korkuyorlar. İki devlet mi istiyorlar? Başkenti Doğu Kudüs olan, 1968 sınırlarına dayalı bir Filistin devleti olmalı bu, daha azı değil. Hiçbir devlet olmayacak, diyorlarsa bunu da açıkça söylemeliler. Kimin barış istediğini kimin istemediğini bilelim.” ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder