banner181

Ekonomi Bakanı Çağlayan: İthalatın müsebbibi ihracatçılar değildir

10 Şubat 2012 Cuma 21:24
Bu haber 1506 kez okundu

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, önümüzdeki Salı günü yapacakları toplantı ile Türkiye'nin ithalat kalemlerini tek tek değerlendireceklerini söyledi. İhracatçılara yapılan yanlış değerlendirmeden dolayı bir çok insanın yüzü kızaracağını...

Ekonomi Bakanı Çağlayan: İthalatın müsebbibi ihracatçılar değildir
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, önümüzdeki Salı günü yapacakları toplantı ile Türkiye'nin ithalat kalemlerini tek tek değerlendireceklerini söyledi. İhracatçılara yapılan yanlış değerlendirmeden dolayı bir çok insanın yüzü kızaracağını belirten Çağlayan, “İthalatın müsebbibi ihracatçılar değildir.” dedi.
Zafer Çağlayan, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından düzenlenen “İhracatın Yıldızları” ödül törenine katıldı. Ege Bölgesi’nden geçen yıl 12 sektörde 210 ülkeye 11,4 milyar dolarlık ihracat yapan firmalar ödüllendirildi. İzmir Kaya Termal Oteli’nde düzenlenen törenle 5 milyar 970 milyon dolarlık ihracata imza atan EİB üyesi 41 firmaya 43 ödül verildi. Törende konuşan Çağlayan, ‘bir cent, bir dolar yapsa dahi tüm ihracatçıların başının üzerinde yerinin bulunduğunu kaydetti. Ödül alan almayan tüm ihracatçıları gönülden tebrik ettiğini belirtti.
Çağlayan, “Biz o bir dolarları, bir centleri üstüste koyarak dünyanın yangın yerine döndüğü, ihracat yaptığımız Avrupa'da bir çok ülkenin yoğun bakım çadırına girdiği, ihracatın yüzde 25'inden fazlasını yaptığımız Afrika kıtasında son derece sıkıntılı geçen günlere rağmen ihracatçımız 135 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık.” diye konuştu.
İhracatın olduğu gibi ithalatın da bakanı olduğuna dikkat çemen Bakan Çağlayan, sadece bakmadığını, aynı zamanda iyi gördüğünü vurguladı. Çağlayan, “İthalatla ilgili Salı günü, ayın 14'ünde ithalatla ilgili tüm kalemleri tek tek açıklayacağımız önemli bir toplantıyı gerçekleştireceğiz. İthalat Türkiye'nin ayıbı değil, niye, neden yaptığımızı, dış ticaret açığını neden verdiğimizi konuşacağız. 2011 yılında adeta barut fıçısına dönmüş bölgelerde ihracatı artıran 55 bin ihracatçıya maalesef isnat edilen, bana göre bilgisizce, cahilane bir yaklaşımla yapılan hatayı düzeltmek adına söylüyorum. Deniliyor ki Türkiye'de ihracat yapılıyor, iyi hoş güzel de ama ihracat ithalatla yapılıyor. Keşke ihracat yapmasak diyenler bile ortaya çıkabiliyor. Şimdi onlara buradan diyorum ki ayın 14'ünü bekleyin. İhracatçılara yapılan bu yanlış değerlendirmeden dolayı birçok insanın yüzü kızaracak. İthalatın müsebbibi ihracatçılar değil.” şeklinde konuştu.
İzmir'in ihracatı, sanayisiyle, serbest bölgesiyle Türkiye için önemli bir model olduğunu da ifade eden Çağlayan, 2020 EXPO'sunun da kente kazandırılmasıyla kentin tüm dünyaya takdim edilmiş olacağını vurguladı. Çağlayan EXPO 2020’nin İzmir’e alınması için de Hükümet olarak tam destek olduklarını kaydetti.

EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise Ege'nin tarım ihracatında önemli başarılar sağladığını, 2011'de Türkiye’nin 135 milyar dolarla yeni bir rekor kırdığını belirtti. Bu rekorun kırılmasında Bakan Çağlayan'ın önemli katkısının bulunduğunu ifade eden Büyükekşi, Türkiye'nin krizden fırsat çıkarabileceğini ifade etti. Ege İhracatçı Birliği'nin 29-30 Mayıs tarihleri arasında Gıda Ar-Ge proje etkinliğine ev sahipliği yapacağını ifade eden Büyükekşi, sektör temsilcileri ile üniversite ve araştırma merkezlerini bir araya getirecek olan bu etkinliği çok önemsediklerini kaydetti. Büyükekşi, 500 milyar dolara giden yolda emin adımlarla ilerlediklerini ihracatçıların bu sözün arkasında olduğunu da sözlerine ekledi.

EGENİN HEDEFİ 12 MİLYAR DOLAR

EİB Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu da EİB olarak 12 sektörde 210 ülkeye 11.4 milyar dolar ihracat yaptıklarını, 2012 hedefinin 12 milyar dolar olduğunu ifade etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder