banner181

LYON’DA TÜRKLERİN YENİ EĞLENCE MEKANI: LA ROSE ROUGE RESTAURANT

13 Şubat 2012 Pazartesi 15:12
Bu haber 4903 kez okundu

Metin Olcay Altay ve Abdullah Çetin’in ortak olarak hizmete açtıkları La Rose Rouge (Kırmızı Gül) Restaurat; Llyon’da Türklerin en önemli buluşma noktalarından biri oldu. Altay, sadece Anadolu mutfağını değil, türküleri ve şarkıları da Lyon’da tanıtmaktan kıvanç duyduklarının altını çizdi.

LYON'DA TÜRKLERİN YENİ EĞLENCE MEKANI: LA ROSE ROUGE  RESTAURANT
Metin Olcay Altay ve Abdullah Çetin’in ortak olarak hizmete açtıkları La Rose Rouge  (Kırmızı Gül) Restaurat; Llyon’da Türklerin en önemli buluşma noktalarından biri oldu. Hafta sonları Türk halk ve Türk sanat müziği eşliğinde aileleriyle  eğlence için tercih edilen bir mekan haline gelen Kırmızıgül Restaurant, Anadolu lezzetlerini aynı zamanda Lyon’da yaşayan tüm milletten insanlara sunuyor. Restauranta özellikle Lyon’da yaşayan Türklerin yanı sıra Ermeniler, Kuzey Afrikalı göçmenler, İran ve Arap kökenlilerin yanı sıra Fransızlar da büyük ilgi gösteriyor… Kırmızı Gül Rastaurant’ın kurucusu Metin Olcay Altay, konu ile ilgili olarak Ekovitrin’e yaptığı açıklamada: “ Biz burada sadece Anadolu mutfak kültürünü değil, aynı zamanda sazımızla sözümüzle Anadolu şarkılarını ve türkülerini söyleyerek vatan özlemimizi bir nebze olsun gideriyoruz” dedi.

“İHTİYAÇTAN DOLAYI BU RESTAURANTI AÇTIK”
İhtiyaç olduğu için restaurantı açtıklarını kaydeden Altay; “Özellikle ailelerin bu şekilde eğlence ortamına ihtiyaç duymaları bizi harekete geçirdi” dedi. Lyon’da yıllardır inşaat işi ile uğraşan Altay, gıda sektörüne girme nedenleri hakkında; “Biz inşaat işi yaparken beraber çalıştığımız firmalarla yemeklere gidiyorduk, ama gittiğimiz yerler bize yeterli gelmiyordu. Müzikli, eğlenceli bir yere gitmek istiyorduk. Onun yokluğunu fark ettik. Bunun için de biz kolları sıvadık” dedi. Konseptleri ile ilgili olarak Altay; “Ağırlıklı olarak Türk yemeklerimiz var. Yemeklerle beraber Türk kültürünü de tanıtmak istiyoruz” dedi. Restaurant’ın açılışına dostlarının geldiğini ve kendilerini yalnız bırakmadıklarını ifade eden Altay; “Açılışta dostlarımız bizi yalnız bırakmadılar. Birlik ve beraberlik içinde güzel bir açılış oldu. Bundan sonra da tüm dostlarımızı burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Lyon ve çevresinde böyle bir yer yoktu. İlk olsun istedik. Bu bölgede ağırlıklı olarak Türkiye’den gelmiş Ermeni dostlarımız var. Onlar da bizi yalnız bırakmadı. Hatta sahne alan  sanatçılarımızdan birisi de Ermeni kökenli bir arkadaşımız”dedi. Son günlerin sıcak gündem maddesi olan sözde ‘Ermeni Soykırımı’na da atıfta bulunan Altay, burada Ermeni soykırımı diye bir olay yaşamadıklarını, Ermenilerle dosthane ilişkiler içerisinde bulunduklarının altını çizdi. Altay; “Buradaki tüm Ermeni arkadaşlarımız böyle bir yasanın çıkmaması için görüş bildirdiler. Vatandaşlarla Fransız politikacıları aynı düşünmüyor. Biz kendi aramızda birbirimizle konuşuyoruz. Ama siyaset farklı bir şey... Dediğim gibi burada hep birlikte güzel Anadolu’muzun en güzel türkülerini söylüyoruz. Halay çekiyoruz. Anadolu mutfağının en lezzetli yemeklerini yeme imkanı buluyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder