banner181

KARAKOÇ:“İMAL ETTİĞİNİZ ÜRÜNÜN KALİTESİNDEN ÖNCE KENDİNİZ EMİN OLMALISINIZ”

08 Şubat 2012 Çarşamba 16:20
Bu haber 1490 kez okundu

Prolift Asansör Kurucusu ve Sahibi Bahtiyar Karakoç, ‘İmal ettiğiniz ürünün kalitesinden önce kendiniz emin olmalısınız’ diyor ve ekliyor: “Kalitede batı ile fiyatta uzak doğu ile rekabet edebilmelisiniz.’

KARAKOÇ:'İMAL ETTİĞİNİZ ÜRÜNÜN KALİTESİNDEN ÖNCE KENDİNİZ EMİN OLMALISINIZ”
Giresun’da otomatik asansör kapısı dendiğinde akla gelen ilk isim Prolift Asansör. Asansör kapı sektöründe hızla büyüyen Prolift Asansör, sürekli gelişen asansör teknolojisine uzak kalmadan yenilikçi ve farklı bakış açıları ile müşterilerine hizmet veriyor. Prolift Asansör’ün başarılı patronu Bahtiyar Karakoç, firmanın büyüme hızına yetişemediklerini söylüyor.

Tamamıyla tesadüfi olarak asansör sektörüne girdiklerini aktaran Karakoç: “Asansöre dahi binmemiştim.1996 yılında kaynakçı olarak işe başladığım firmanın asansör taahhüt firması olduğunu işe başladıktan sonra öğrendim. Bu firmanın imalat ve montaj bölümünde bir yıl kadar çalıştıktan sonra uluslararası firmalarda yurt içi ve yurt dışındaki projelerin başında görev yaptım. O projeleri başarıyla tamamladık” dedi. Karakoç: “2001 yılında Giresun’a geldiğimde 3 ortaklı CEKAŞ Asansör San. Tic. Ltd. Şti’yi kurduk. 16 ay boyunca bize fayda sağlayacak bir iş yapamadık. Ve ciddi bir güven sorunu yaşadık bu nedenle ortaklık bozuldu. 2002 yılında Prolift Asansör San. Tic. Ltd. Şti’yi aile şirketi olarak kurduk. Risk aldık ama ilk üç, dört ay içerisinde de büyük işlere imza attık. 2007 yılına kadar taahhüt firması olarak hizmette bulunduk. Daha sonra asansör kapıları üretmeye başladık. Sonrasında asansör taahhüt işini durdurup otomatik asansör kapısı üretimine geçtik. 4 yıl içerisinde geldiğimiz noktada bugün Türkiye ve 24 ülkede bizim ürünümüz kullanılıyor. Hindistan, İran, Suriye, Ürdün, Lübnan, Fas, Suudi Arabistan, Cezayir, Portekiz, Kosova, Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Kongo, Mozambik ve Dubai’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkeye direkt ihracat yapıyoruz” dedi.

KALİTEDE BATI İLE FİYATTA UZAK DOĞU İLE REKABET EDEBİLMEK
Asansör kapılarında stoklarını yarı mamül olarak tuttuklarını kaydeden Karakoç, gelen siparişleri ebat ve renk seçeneklerine göre üretimde hazırladıktan sonra deniz ya da kara yoluyla müşterilerin sevk adreslerine zamanında yönlendirdiklerini söyledi. Karakoç, ‘İmal ettiğiniz ürünün kalitesinden önce kendiniz emin olmalısınız. Kendinizi ürün karşısında müşteri yerine koyabiliyorsanız geriye kalan müşteri portföyünün doğru tespitidir’ diye de ekledi. Karakoç pazarlamanın yollarını; uluslararası mesleki fuarlara katılmak, müşteriyi yerinde ziyaret, doğru ürünü zamanında teslim etmek, önerilebilir olmak, kalitede batı ile fiyatta uzak doğu ile rekabet edebilme başarısını sağlamak olarak özetledi. Firma bünyesinde 48 personelin çalıştığını kaydeden Karakoç, ihracata dayalı çalıştıkları için uluslararası ticaret eğitimli ve deneyimli eleman bulmanın zor olduğunu söyledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder