banner181
banner210

ÇÖĞENDEZ: “HAYALİM ANKARA’YI SANATIN DA BAŞKENTİ YAPMAK”

07 Şubat 2012 Salı 18:04
Bu haber 2893 kez okundu

Rc Art Geleri Sahibi ve Kürator Rahmi Çöğendez; “Bilkent Center Sanat Sokağı benim hayal ettiğim ve büyük bir projenin ilk basamağı. Türkiye’nin başkentinde, Türkiye’nin sanatçılarını ve dünya sanatçılarını buraya getirip, Ankara’yı sanatın da başkenti yapmaya çalışmanın ilk adımı. Burada yaklaşık 4 bin m2’lik alanın her cm2’si, sanat kokmakta” yorumunu kullanarak hayalinin Ankara’yı sanatın da başkenti yapmak olduğunu söylüyor.

ÇÖĞENDEZ: 'HAYALİM ANKARA'YI SANATIN DA BAŞKENTİ YAPMAK”
Ankara denilince ‘başkent’ imajı hemen herkesin aklına gelir. Bir dünya şehri olan Ankara’nın sadece başkent olarak anılmaması, başkent olgusunun yanına farklı şeylerin de eklenmesi gerektiği toplum bilimciler ve çeşitli uzmanlar tarafından sıklıkla dile getirilen bir söylem olarak karşımıza çıkıyor. Rc Art Geleri Sahibi ve Kürator Rahmi Çöğendez Türkiye’nin başkenti Ankara’nın aynı zamanda sanatın da başkenti olması gerektiğini ifade ederek bu yolda çalıştıklarını belirtiyor.

Sizi Bilkent Sanat Sokağı’nın kuruluşuna getiren hikayeyi kısaca anlatabilir misiniz?
2007 yılında Sheraton’daki galerimi ziyaret eden Bilkent Center AVM yöneticilerinin sergimi ve sunuşumu beğenmeleri Bilkent Center’da bir sergi teklifi almama sebep oldu. Bu proje büyük beğeni kazanınca Bilkent Center AVM’nin alt katındaki boşluğu nasıl bir sanat projesine dönüştürebiliriz düşüncesiyle bugünlere geldik. Yöneticilerin sanata olan duyarlılığı ortaya böylesine güzel bir proje çıkarttı ve bana da bunu takdim etmesi kaldı.

DÜNYA SANATÇILARI ANKARA’YA GELECEK
Bilkent Center Sanat Sokağı’nın kuruluş Amacı nedir?
Bilkent Center Sanat Sokağı benim hayal ettiğim ve büyük bir projenin ilk basamağıdır. Türkiye’nin başkentinde, Türkiye’nin sanatçılarını ve dünya sanatçılarını buraya getirip, Ankara’yı sanatın da başkenti yapmaya çalışmanın ilk adımıdır. Burada yaklaşık 4 bin m2’lik alanın her cm2’si, sanat kokmaktadır.

A’DAN Z’YE SANAT
Bilkent Center Sanat Sokağı’nda nelere yer veriyorsunuz?
Bilkent Center Sanat Sokağı’nda resim, heykel sergileri ve canlı performanslara yer verilip sanatsal aktiviteler yapılıyor. Şimdi sokağımızda her ay gerçekleştirdiğimiz, antika ve resim müzayedeleri çok popüler haldedir.

DAVETKAR SANAT SOKAĞI
Bilkent Center Sanat Sokağı’nın, kolleksiyonerler ile sanatçılar arasındaki bağı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sanat sokağının en büyük avantajı davetkâr olmasıdır. İnsanlar çok rahat gezip tüm eserler hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Gerçekten şuan Türkiye’nin en büyük sergi alanı olmasından dolayı; aynı zamanda kırk sanatçıya yer verilebiliyor. Sanatçıların da uğrak yeri olduğu için gelenlerle son derece güzel sohbet ortamları oluyor.

HİKMET ÇETİNKAYA’YA VEFA BORCUMUZ VAR
Sanatçıların Bilkent Sanat Sokağı’na olan katkılarından bahsedebilir misiniz?
Başta Hikmet Çetinkaya’ya bu sokak çok şey borçlu. Gerçekten bu projeye çok inandı, projeyi savundu ve tanıttı. Ona çok büyük bir vefa borcumuz var. Diğer sanatçılarımızın desteği de yadsınamaz. Yusuf Bilge, Şehriyar Cem, Adil Ocak, Selim Güventürk, Nusret Dökmeci, Füsun Ürkün, Veysel Akkuş, Orhan Gürel, Nazım Mehmet, Mehmet Hacı Fettahoğlu, Özcan Allahverdi ve niceleri bu sokağa inanıp besleyen insanlardır. Ama sanat hayatıma başladığım günden beri tam on üç yıldır benden bilgisini, desteğini esirgemeyen değerli büyüğüm Yakup Cem’in de ismi bu sokakta çok önemlidir. Sokağımın tanınması için paha biçilemeyen ünlü tablolarını satışta olmadığı halde sokağımızda sergileyerek bizi onurlandırmıştır. Bugünlere gelmemde ona çok şey borçluyum.

‘SİZİN İÇİN SANAT PROJESİ’
Sanatı herkesle buluşturmayı hedefliyorsunuz. Bununla ilgili projeleriniz nelerdir?
Sanat sokağımızdaki tüm etkinlikler halkın sanata ilgisini çekmek içindir. Özellikle gençlerin ‘Sizin İçin Sanat Projesi’de bu sokakta doğmuştur. www.sizinicinsanat.com adresine girilirse ne demek istediğim daha iyi anlaşılabilir. Şimdi de sokağımızda 4-8 yaş grubu için özel sergi alanı yapıyoruz. Onların boyuna göre bir galeri, ismi de Pastel Galeri. Geleceğin sanatseverlerini kolleksiyonerlerini sanatla tanıştırıp, onlara bir resim galerisinde gezme zevkini aşılayacağız.

26 ŞUBAT’TA ÇOK BÜYÜK BİR MÜZAYEDE OLACAK
Bilkent Sanat Sokağı’nın ilk müzayedesini düzenlediniz. Bu ilk müzayede heyecanınızı bizimle paylaşabilir misiniz?
Kızım Neva ile Londra’da bir küçük sokak müzayedesine katılmıştık. Çok küçük ama çok zevkli bir müzayedeydi. Sunan kişi ve katılım çok sempatikti. Orda kızım fikir verdi. Sokağımızda bu tür etkinliğin çok güzel olabileceğini söyledi. Dönünce tesadüfen bir yardım gecesinde verilen resimlerin, tarafımdan açık arttırma yapılması gündeme gelince ilk müzayedemi yapmış ve bu işe adım atmış oldum. Ama basit bir etkinlik düşünürken sevgili Mehmet Ünal’ın danışmanlığında bu olaya başlayınca boyut tamamen değişti. Sağ olsun, mutfak beş yıldız olunca, servisinizin de ona göre olması lazımdı. Mehmet Ünal’ın performansıyla ilk müzayedemiz ve iki ayda bir de büyük müzayede yapmayı planlıyoruz. 26 Şubat’ta çok büyük bir müzayedeye hazırlanıyoruz, yalnız resim değil antika objelerle de zengin bir sunuş yapacağız.

TÜRKİYE, SANATÇISI İLE ÇOK ZENGİN VE BÜYÜK BİR ÜLKE
Bilkent Center Sanat Sokağı’nın sanata kattıklarını değerlendirecek olursanız neler söyleyebilirsiniz?
Bilkent Center Sanat Sokağı daha büyük kitleleri sanatla tanıştırdı. Bundan sonraki misyonu da aynı olacak. Başkentimize çok sayıda diplomatik ziyaret yapılıyor. Uluslararası platformda bence Türkiye’yi sanat açısından çok iyi tanıtacak bir yer olacak ve böylesine mekanlara çok iyi örnek olacağımızı düşünüyorum. Ankaralıların sanata duyarlılıkları bizi çok iyi motive ediyor. İnanıyorum ki sanatın da başkenti olma yolunda ilerleyecek. Türkiye, sanatçısı ile çok zengin ve büyük bir ülke. Bu konuda inanılmaz bir zenginliğimiz var. Bunu meydana çıkarmak, takdim etmek bizim görevimiz.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder