banner181

KÜÇÜKÇALIK: “2012’DE İHRACATIMIZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

07 Şubat 2012 Salı 17:56
Bu haber 2174 kez okundu

Küçükçalık Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık, Heimtekstil Fuarı’nın Türk ürünlerinin tanınması açısından önemli olduğunu belirterek 2012 yılında Türkiye ihracatının artarak devam edeceğini öngördüğünü söyledi.

KÜÇÜKÇALIK: '2012'DE İHRACATIMIZ ARTARAK DEVAM EDECEK”
Küçükçalık Tekstil, 1966 yılında Sultanhamam'da kuruldu. Anadolu'nun dört bir yanındaki toptancılara hizmet veren Küçükçalık Tekstil, prensip olarak kaliteyi ve müşteri memnuniyetini göz önünde tutması ve müşterilerinin isteklerine zamanında ve en iyi şekilde cevap vermesi ile ev tekstili sektörünün öncü kurumlarından biri konumunda bulunuyor. Küçükçalık Tekstil, 1987 yılında ihracata başlıyor. Kendine ait kreasyon ve mamuller oluşturma isteği ile 1990 yılında ilk olarak dokuma fabrikasını hizmete sokuyor. Küçükçalık, iç piyasanın yanı sıra ihracata yönelmesi ile kapasitesini artırmak, farklı tarz ve düşüncelere sahip yurt dışı ve yurt içi müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek amacıyla 1992 yılında boyama ve emprime fabrikalarını kurarak büyümeye devam ediyor. Firma, 1997 yılında konfeksiyon bölümünü kurarak hazır paketli ürün üretimine geçiyor. Küçükçalık Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD)  Başkanı Yaşar Küçükçalık, ev tekstilinin 2011 yılında çok iyi geçtiğini söyledi. İthalatla ilgili alınan son önlemlerin memleketimiz ve sektörümüz için hayırlı olduğunu kaydeden Küçükçalık; “Korumacı ülke ve sanayicilik yapmak gibi bir niyetimiz yok. Fakat belli sektörler eğer desteklenmeyecek olursa haksız rekabete yol açan durumlar sektörü öldürebilir. Bir iş adamı serbest piyasa koşullarında rekabet edebilir. Fakat sizin karşınızda ülkelerinde sübvanse edilen ülkelerin rakipleri varsa onlar sizi ters yönde etkilerler. Bu bakımdan ülkemizin almış olduğu kararlar yerinde” dedi. Tekstilde istihdamın çoğaldığını kaydeden Küçükçalık, tekstilde yatırımların devam ettiğini belirtti. Bugün itibarıyla ev tekstilinin 3 milyar doları geçtiğini kaydeden Küçükçalık, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın vermiş olduğu rakamların 4 milyar dolar civarında olduğunu ifade etti. Küçükçalık, dünyada kriz söylentilerinin olduğu bir dönemde ülkemizde ihracat rakamlarının artmasının ihracatçı açısından son derece sevindirici olduğunu da ifade etti.

TEKSTİLDE YENİLİKLERİN SONU YOK
Tekstil’in yeniliklerle dolu bir sektör olduğunu kaydeden Küçükçalık, “Türkiye’nin dünyadaki ev tekstilinden aldığı payın yüzde 5’ler civarında olduğunu belirterek; “Dünyadaki daralma yüzde 20 olsa, bize etki etmemesi için biraz daha fazla çalışacağız. Tekstil sektör olarak baktığınız zaman her zaman çözüm yolu bulunacak sektördür. Yeniliğin sonu yoktur. Bizler de yeniliklerimize daha ciddi bakıp bu sıkıntıları zararsız şekilde atlatacağımızı düşünüyorum” dedi. 2011 yılında 135 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirildiğini ve işsizliğin ihracatla aşılmaya başlandığını kaydeden Küçükçalık, tekstil sektörünün işsizlikle mücadelede çok önemli bir yerde olduğunu belirtti. Küçükçalık, her geçen gün Türk ev tekstilinin dünya pazarında daha da söz sahibi olduğunun altını çizerek dünyada en son trendin Türk havlusu olduğunu belirtti. Küçükçalık; “Turkish towel dünyada bir marka. Türkiye’de kat edilecek yol var. 2012’nin de Avrupa’daki olumsuzluklara rağmen atlatılacağını düşünüyorum” dedi.

AĞIRLIKLI OLARAK İHRACAT YAPIYORUZ
Küçükçalık’ın son 10 yıldır ağırlıklı olarak ihracatçı bir firma olduğunu ifade eden Küçükçalık; “İhracatımız her geçen gün gelişiyor. İhracatın birçok yolu var, bunu her zaman söylüyorum. Eskiden kapımız çalınır bana şunu yapar mısın diye mal getirirlerdi. Ev tekstili Türkiye’de öyle bir yere geldi ki biz artık kültürümüzü, geleneklerimizi ürettiğimiz mallara yansıtıp müşterimize size olur mu diye sormaya başladık. Dün gelen mal müşterinin malıydı bugün ise bizim malımız. Küçükçalık, dünya firması olma yolunda hızla ilerliyor. Dünya firması olmanın yollarından biri de dünyanın çeşitli ülkelerinde üretim yapabilmek ve oraları yönetebilmekten geçiyor. Bizim Mısır’da bir yatırımımız var ama Mısır’da yatırımımız var demek Türkiye’deki yatırımlarımızı küçültüyoruz demek değil. Bugün büyük firmaların dünyanın her yerinde yatırımları var. Çünkü bir yerde ihracat yapabilmek için bundan sonra da oranın lokal oyuncusu olmanız gerekiyor. Sadece satıcı göndererek mal satmak değil. Bugün baktığınızda Türkiye’ye 40-50 yıl önce yerleşmiş yabancı markalar olduğunu görürsünüz. Hem Türkiye’de üretim yapıyorlar hem de Türkiye’nin pazarından faydalanıyorlar. Bizler de bundan sonra Türk sanayicileri olarak hem farklı yerlerde yatırımlarımıza devam edecek hem de oraların pazarlarına hakim olacağız” dedi. 2012’nin Türkiye ve dünya için iyi olacağını öngören Küçükçalık, krizin erken çözümleneceğini ve 2012 yılının ülkemiz ihracatı açısından verimli geçeceğini düşündüğünü sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder