banner181

McCain yine Twitledi: Sevgili Vlad “Arap Baharı” komşuda

07 Şubat 2012 Salı 12:08
Bu haber 1347 kez okundu

Amerikalı senatör John McCain, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e Twitter’dan Arap Baharı uyarısı yaptı. Hafta sonunda Moskova’da on binlerce kişinin katıldığı muhalif gösteri ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri hatırlatan McCain, Twitter...

McCain yine Twitledi: Sevgili Vlad 'Arap Baharı” komşuda
Amerikalı senatör John McCain, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e Twitter’dan Arap Baharı uyarısı yaptı. Hafta sonunda Moskova’da on binlerce kişinin katıldığı muhalif gösteri ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri hatırlatan McCain, Twitter hesabından, “Sevgili Vlad, Arap Baharı senin en yakın komşuna ulaştı” yazdı. McCain, mesajına Putin karşıtlarının katıldığı gösteri ile ilgili New York Times da yer alan makaleyi de ekledi.
McCain’in Twit’ine Birleşik Rusya Duma milletvekillerinden iki ayrı cevap geldi. Partinin Duma Başkanı Andrey Vorobiov, McCain’in açıklamasını “provokasyon” olarak niteledi ve Rusya halkından Amerikalı yetkililer başta olmak üzere yabancıların içişlerine müdahalesine karşı dikkatli olmalarını istedi.
Birleşik Rusya Başkan Yardımcısı İrina Yarovaya da partinin internet sitesinden yaptığı açıklamada, McCain’in yazdığı Twit’in ABD’nin “Turuncu Devrim” ihraç etme çabasının 'de facto'kabulü anlamına geldiğini söyledi.
McCain 4 Aralık’ta yapılan Duma seçimlerinden hemen sonra patlak veren gösterilerin ardından da Twitter’den “Sevgili Vlad, dikkatli ol Arap Baharı sizin mahalleye yaklaşıyor” uyarısı yapmıştı.
McCain'e cevap veren Birleşik Rusya lideri Bors Grizlov Amerikalı senatörü Harikalar Diyarın'da "Şaşkın Tavşan" a benzetmiş, "Aralık ayındayız, ne baharı?" sorusunu yöneltmişti. Putin de McCain’e Vietnam Savaşı yıllarını hatırlatarak “elinde sivillerin kanı olmakla” suçlamıştı.
McCain 2007’de de Putin’in gözlerine baktığında “K-G-B” gördüğünü ifade etmiş, Rusya’nın G-8’den çıkarılmasını da önermişti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder