banner181
banner210

Boydak: Bundan sonrası için hedefimiz bir dünya markası olmak

05 Şubat 2012 Pazar 13:07
Bu haber 3252 kez okundu

Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak, aile şirketlerinde kurumsallaşmanın önemli olduğunu, 5 marka, 35 şirket ile 8 sektörde faaliyet gösteren şirketlerini üç kuşak bir arada yönettiklerini belirterek, "2011 yılı ciromuz 5,3 milyar TL. Bundan...

Boydak: Bundan sonrası için hedefimiz bir dünya markası olmak
Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak, aile şirketlerinde kurumsallaşmanın önemli olduğunu, 5 marka, 35 şirket ile 8 sektörde faaliyet gösteren şirketlerini üç kuşak bir arada yönettiklerini belirterek, "2011 yılı ciromuz 5,3 milyar TL. Bundan sonrası için hedefimiz bir dünya markası olmak." dedi.
    Ekip çalışması ve profesyonelliğin önemine vurgu yapan Boydak, başarının ekip çalışmasından geldiğini, profesyonelliğin ise başarıdan çok daha önemli olduğunu ifade ederek, her alanda profesyonelce yapılan işin markalaşmayı getirdiğini kaydetti.
    Eskişehir Girişimci Sanayici ve İşadamları Derneği (EGSİAD) tarafından “Aile şirketlerinde kurumsallaşma” konulu konferans düzenlendi. Osmangazi Üniversitesi Kongre Merkezi'ndeki konferansa AK Parti Eskişehir milletvekilleri Salih Koca, Ülker Can, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Davut Aydın, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Hasan Gönen, Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan, AK Parti İl Başkanı Süleyman Reyhan, iş adamı Cemalettin Sarar ve çok sayıda iş adamı katıldı.
    Programda konuşan Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak, aile şirketlerinin önemini ve şirket olarak nasıl başarılı hale geldiklerini anlattı. Boydak Şirketler Grubu'nun 1957'de kurulduğunu, 1980'e kadar küçük şirketler olarak çalıştıklarını anlatan Boydak, aile bireyleriyle 'birlik ve beraberlikte rahmet vardır' anlayışı ile el ele vererek bugünlere geldiklerini kaydetti.
    Birlik ve beraberliğin gücüne güvenmek gerektiğini, zorlukların, girişimcilik ruhunu uyandırdığının altını çizen Boydak, şöyle dedi: "Zorluklar bizi yıldırmamalı. 1978'de atölyeleri fabrikaya dönüştürdük. 1980'de ikinci neslin devreye girmesi ile beraber heyecan ve motivasyonla atılımı hızlandırdık. 1990'larda ilk televizyon reklamımızı verdik. Farklı alanlarda uzmanlaşmaya başladık. 2000'lerde kurumsallaşma dönemimiz başladı. İşler, denetim standartlarına daha uygun bir hale getirildi, profesyonelleşme anlayışımız arttı. Şu anda şirketi üç kuşak bir arada yönetiyoruz. 5 marka, 35 şirket ile 8 sektörde faaliyet gösteriyoruz. 2011 yılı ciromuz 5,3 milyar TL. Bundan sonrası için hedefimiz bir dünya markası olmak."
    Türkiye'de, şirketlerin büyük bir çoğunluğunun aile şirketlerinden oluştuğunu dile getiren Boydak, bunun avantajı ve dezavantajları olduğunu vurguladı. Boydak, "Avantajlarından biri hızlı karar verebilmek. Dezavantajı ise ortaklık kültürünün sindirilmesi. Biz şirketlerimizde kurumsallaşmanın ön şartı olarak ortaklık kültürünü koyuyoruz. Beraberlikte rahmet bulunduğuna inanıyoruz. Bu kültürün bazı temel şartları var. Aksi takdirde bu kültürün yerleşmesini bekleyemeyiz. Bunun en önemli şartı başkalarına saygı göstermenin kendimize saygı göstermek olduğunu bilmemizdir." diye konuştu.
    "Birbirimize saygı gösterdiğimizde ortaklık kültürüne önemli bir katkıda bulunmuş oluruz." diyen Boydak, ortaklığın da evlilik gibi olduğunu ve burada 4 S kuralına uyulması gerektiğini işaret etti. Boydak, "Saygı, sevgi, sadakat, sabır. Bunlara uyduğumuz zaman ortaklık rahat ve güzel bir şekilde ilerler. Tabi bir de bunlara ek olarak istişare ve müzakere konusu var. Bir konuyu çok iyi bilsek de istişare yapmamız gerekiyor. İstişare, hem riski hem de başarıyı paylaşma imkanı tanıyor. O zaman daha güzel işler ortaya çıkıyor. İstişarede ise dikkat etmemiz gereken en önemli nokta üslubumuzu doğru ayarlamak, söylediklerimizden daha önemli olan şey üslubumuzu doğru ayarlayabilmek. Bu kültürün özümsenmesinin ardından şirketin başarısız olması söz konusu bile olamaz." ifadesini kullandı.
    Şirket olarak sosyal sorumluluk projelerine önem verdiklerini anlatan Boydak, bunun işlerine bereket kattığını vurguladı. "Küreselleşen dünyada biz de değişmeliyiz." ifadesini kullanan Boydak, değişimi zamanında koordine etmenin, iyi yönetmenin fiyatlara yansıdığını dile getirdi.
    EGSİAD Başkanı Erdoğan Ercan ise dernek olarak Eskişehir'e ve buradaki iş adamlarına önemli katkılar sunduklarını, Eskişehir'in dünyaya açılmasında önemli rol oynadıklarını söyledi.
    Konferans sonunda Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, EGSİA adına Boydak, bir plaket takdim etti.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder