banner181

Başbakan Gruevski: Makedonya’ya yatırım yapan 650 milyonluk pazara ulaşır

02 Şubat 2012 Perşembe 14:01
Bu haber 592 kez okundu

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, AB, İskandinav ülkeleri ve Balkan ülkeleri ile serbest ticaret anlaşması bulunan ülkesine yatırım yapacak işadamlarının 650 milyonluk bir pazara hitap etme şansı bulacağını söyledi. TUSKON tarafından...

Başbakan Gruevski: Makedonya'ya yatırım yapan 650 milyonluk pazara ulaşır
Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, AB, İskandinav ülkeleri ve Balkan ülkeleri ile serbest ticaret anlaşması bulunan ülkesine yatırım yapacak işadamlarının 650 milyonluk bir pazara hitap etme şansı bulacağını söyledi. TUSKON tarafından organize edilen program kapsamında 4 günde 7 şehirde bin 700 işadamıyla görüştüklerini dile getiren Makedonya Başbakanı, bunun her iki ülke ticaretine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

    Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD)’nin ev sahipliğinde Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen Makedonya-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu Toplantısı Almira Otel’de yapıldı. Toplantıya Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AB Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Makedonyalı Bakanlar ve her iki ülkeden işadamları katıldı.

    Başbakan Nikola Gruevski, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, işadamları arasında faydalı görüşmelerin olacağına inandığını dile getirdi. TUSKON’un organizasyonuyla 4 günde 7 şehri dolaştıklarını ifade eden Gruevski, yaklaşık bin 700 işadamıyla bir araya geldiklerine vurgu yaptı.

    Ülkesinde yatırımın çok cazip olduğuna dikkat çeken Başbakan Gruevski, “15 yıldır stabil bir paramız var. Son 10 yılda enflasyon yüzde 2,5 civarında. Avrupa’da ikinci en az borçlanan ülkeyiz. Borcu sadece yüzde 26. Bu oldukça düşük bir rakam. Avrupa ve dünyada ekonomik krizin hakim olduğu bir dönemde bu çok önemli. Makedonya şu anda en çok döviz rezervi olan dönemi yaşamakta. İşadamının gittiği ülkede sorun olmaması önemlidir. Yani ben size buradan söylüyorum ki Avrupa’da en stabil ülkelerinden birisi Makedonya’dır.” diye konuştu.

    Makedonya’nın NATO ve AB için katılım şartlarını yerine getirdiğine işaret eden Gruevski, “2009’da AB bize vize liberilizasyonu sağladı ve dedi ki ‘Makedonya müzakerelerin başlaması için her şartı yerine getirdi’. Bu rapor 2010 ve 2011’de de tekrarlandı. Ama Yunanistan ile yaşanan siyasi sorun nedeniyle ne NATO ne de AB’ye üyelik gerçekleşmedi. Ancak biz yılmadık, devam edeceğiz.”

    Ülkesinin 2 milyon nüfusunun bulunmasına karşın AB, İskandinav ülkeleri ve Balkan ülkeleri ile serbest ticaret anlaşması bulunduğunu hatırlatan Gruevski, şunları söyledi: “Bu 650 milyonluk bir piyasaya hitap etmek anlamına gelmektedir. Üretilen her ürün bu ülkelere ek vergiden muaf olarak gümrüksüz çıkabilmekte. Makedonya, çok sıkı bir rekabete girmiş ülkedir. Burada iş yapmak pahalı, masraflar ve vergiler ise düşüktür. Makedonya’nın vergi sistemi Avrupa’nın en avantajlı vergi sistemidir. Kişisel vergi yüzde 10’dur. Gelir vergisi ise yüzde 10’dur. Gelirlerini kendi yatırımlarını genişletmek için kullanan şirketler için bu vergi dilimi ise sıfırdır. Makedonya’nın yüzde 80’i bu imkandan yararlanmaktadır. Hatta tekrardan bu geliri yatırmak istemeyebilirler, kendi hesabında tutmak isteyebilirler, o zamanda yine vergiden muaf oluyorlar. Sağlık ve emeklilik katık payını da düşürdük. KDV’yi de düşürdük. Şuan 5 ile 18 arasındadır. Son yıllarda yüzde 5’e indi.”

"KORKMAYIN, BÜROKRASİ YOK"

    Makedonya’daki bürokratik işlemlerin az olduğunu belirterek, işadamlarının bundan korkmamasını isteyen Gruevski, “Hükümet olarak son 5 yılda bu konuda çok çalıştık. Bunun dışında arazinin satın alınması için de oldukça elverişli şartlar getirildi. Arazinin metrekaresi şu anda bir eurodur. Bu fiyata arazi alabilirsiniz. Bugün Makedonya’da hakikaten her işte, inşaat sektöründe de yatırım için oldukça elverişli şartlar var. Yani oteller inşa etmek istiyorsanız, gelin bundan faydalanın. Son yılarda Makedonya’da herkes arazi satın alabilir. Bu ister Makedon vatandaşı olabilir, ister başka ülke vatandaşı. İnşaat arazisi almak çok ucuzdur. Makedonya 2006 yılından bu yana Avrupa bankası tarafından hep daha iyi duruma gelmiş durumdadır. İlk 10 arasında her zaman bulunuyoruz. 2009 yılında bile Makedonya 4. sırayı korumayı başardı.” diye konuştu.

    “TİCARETİ 1 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

    Kendisinin 1999 yılında ekonomi bakanı olduğunu anlatan Gruevski, “O zaman Sırbistan ve Hırvatistan ile serbest ticaret anlaşması vardı. O zaman ben çalışmaya başladım. Türkiye ile Makedonya arasındaki ticaret hacmi 50 milyon doların altındaydı. O günden itibaren ticari hacim arttı geçen yıl 400 milyon dolardı. Biz bu rakamın 1 milyara ulaşmasını istiyoruz. Ne zaman Makedonya’ya gelirseniz gelin, siz Makedonya hükümetinin desteğini göreceksiniz. Yabancı Yatırımlar Ajansı da size yardım edebilir. Öncelikle kendisine başvurun.

MAKEDON BAKAN TÜRKÇE KONUŞTU

Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Türkçe olarak yaptığı konuşmada Türkiye’ye teşekkür etti: “Bein bu kürsüde Türkçe konuşacağım. Dost ülke, kardeş ülke Makedonya’dan selam getirdik. Vatan bildiğim Makedonya’da mücadele veriyoruz. Fakat anavatanımda güzel Bursa’da bulunmaktan son derece mutluyum. Makedonya Balkanların tam ortasındadır, tam kalbindedir ve çok güzel ülkedir. Makedonya’yı ilk tanıyan ülke anavatanımız Türkiye Cumhuriyet devleti olmuştur. Bugün dost ülke Türkiye’deyiz. Gelin Makedonya’ya yatırım yapın. Kayseri, Konya, Gaziantep, İzmir ve Ankara’da görüşmeler oldu. Bugün de yeşil Bursa’dayız.”

Ülkesinin Avrupa ülkesi olduğunu, NATO ve AB’ye aday olduğunu yineleyen Nezir, inşallah en kısa zamanda bunun gerçekleşeceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Türkiye ile Makedonya arasında Serbest Bölgeler Anlaşması'nı içeren mutabakat zaptı imzalandı. TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski’ye günün anısına hediye takdim etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder