banner181

Zafer Çağlayan: Makedonya ile ticaretimizi 1 milyar dolara çıkartacağız

02 Şubat 2012 Perşembe 14:26
Bu haber 936 kez okundu

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk işadamlarının Makedonya’ya yaptığı 180 milyon dolarlık yatırım miktarını 500 milyon dolara çıkarmak istediklerini söyledi. Bakan Çağlayan, Makedonya ile ticaretin de 1 milyar dolara çıkartılmasının...

Zafer Çağlayan: Makedonya ile ticaretimizi 1 milyar dolara çıkartacağız
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk işadamlarının Makedonya’ya yaptığı 180 milyon dolarlık yatırım miktarını 500 milyon dolara çıkarmak istediklerini söyledi. Bakan Çağlayan, Makedonya ile ticaretin de 1 milyar dolara çıkartılmasının hedeflendiğini söyledi.

    Bursa Girişimci İşadamları Derneği’nin (BUGİAD) ev sahipliğinde Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından Almira Otel’de yapılan Makedonya-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu Toplantısı’nın açılışına katılan Bakan Çağlayan, iki ülke arasındaki ticaret hacmini değerlendirdi.

    Bakan Zafer Çağlayan, Makedonya Başbakanı’nın Türkiye’ye yaptığı ziyaretin önemli olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’nin her zaman Makedonya’nın yanında yer olduğunu ve üst seviyede destek verdiğini ifade eden Çağlayan, iki ülke başbakanının dostluklarına da şahit olduğunu vurguladı.

    Türkiye’nin elde ettiği ekonomik başarıda elde edilen tecrübeleri Makedonya ile paylaşmaya hazır olduklarını ifade eden Bakan Çağlayan, serbest ticaret anlaşması yapıldığını hatırlattı. Dünya’nın 16. Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olan bir ülke olarak Makedonya ile ilişkileri en üst düzeye çıkarma noktasında son derece istekli olduklarını dile getiren Çağlayan, Makedonya’nın alt yapısı, yatırım imkanları ve Avrupa’nın ortasında bulunmasının önemine işaret etti.    “HEDEFİMİZ 1 MİLYAR DOLAR”

    Türkiye ile Makedonya arasındaki ticari ilişkilerin her geçen gün arttığına dikkat çeken Çağlayan şöyle konuştu: “Gelinen noktada 400 milyon dolar ticaretimiz oldu. Geçmişe göre iyi ama yetmez. Bunu çok kısa sürede bir milyar dolara çıkarmak. Hedefimiz, ikili ticaretimizi kısa sürede bir milyar dolara çıkarmak. Ticaretimizi karşılıklı ve dengeli artırma çabası içindeyiz. Benim görevim, en fazla ihracat yaptırıp, en az ithalat yaptırmak, ama konu Makedonya olunca, ticaretimizi artıralım ama dengeli artıralım.”    “MAKEDONYA’YA YATIRIM MİKTARIMIZI 500 MİLYON DOLARA ÇIKACAK”

    Türkiye’nin Makedonya’ya yaptığı ihracatın yüzde 14 artarak 219 milyon seviyesine çıktığını, Makedonya’dan Türkiye’ye yapılan ihracatın ise yüzde 82 artışla 92 milyon dolara ulaştığını ifade eden Çağlayan, Türk işadamlarına şöyle seslendi: “Eğer Avrupa’da yatırım yapılacaksa bunun merkezinin Makedonya olduğunu söylüyorum. İşadamlarımız sanıyorum bunun gereğini yapacaktır. Şuan 180 milyon dolar işadamlarımızın Makedonya’ya yatırımı var. İlk hedefimiz mutlaka Makedonya’da yatırımlarımızı 500 milyon dolara çıkartmak. Buna hazırı değil mi? Gerçekten Avrupa’nın kalbinde olmak istiyorsanız, Makedonya’nın bir çok özeliğinden faydalanmak istiyorsanız, Bir Avrupa ülkesinde olmak istiyorsanız, bunun en iyi yeri Makedonya’dır.”

    ‘Bezmaka nema nauka’ şeklindeki bir Makedon atasözünü hatırlatan Çağlayan’ın “Hiçbir emek sarf etmeden başarı gelmez.” demesi salonda gülüşmelere sebep oldu.    “MAKEDONYA’YA EXİMBANK KREDİSİ YÜZDE 50 ARTIRILACAK”

    Makedonya’ya 50 milyon dolar Eximbank kredisi verdiklerini dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti: “Ankara’ya döner dönmez, 50 milyon dolarlık kredi az diyorsanız, ben size söz veriyorum iki katına çıkartıp 100 milyar dolar yapacağız. Bu krediyi alımlarda ve yatırımlarda kullanılacak. Bunlar ülkemizden alınacak ki Bursa bu konuda çok gelişmiş. 10 yıllık kredilerle Makedon kardeşlerimizin alımlarını Türkiye’den yapmalarını sağlayacağız.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder