banner181
banner210

Çelik sektöründe Türk-Japon ortaklığı

02 Şubat 2012 Perşembe 15:05
Bu haber 623 kez okundu

Hataylı işadamı Fuat Tosyalı, Japon Toyo Kohan şirketi ile çelik sektöründe önemli bir anlaşmaya imza attı.     Türk özel sektörünün lider yassı çelik ve çelik boru üreticisi Tosyalı Holding ile yüksek teknolojiyle...

Çelik sektöründe Türk-Japon ortaklığı
Hataylı işadamı Fuat Tosyalı, Japon Toyo Kohan şirketi ile çelik sektöründe önemli bir anlaşmaya imza attı.

    Türk özel sektörünün lider yassı çelik ve çelik boru üreticisi Tosyalı Holding ile yüksek teknolojiyle üretilen çelik ürünlerde Japonya’nın lider şirketlerinden Toyo Kohan arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Bu çerçevede Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansının desteğiyle kurulacak Tosyalı–Toyo Çelik AŞ’nin yüzde 51’i Tosyalı Holding’e, yüzde 49’u Toyo Kohan’a ait olacak.

Fizibilite çalışmalarının tamamlanmasının ardından Osmaniye’de kurulacak komplekste, Türkiye’de ilk özel sektör yassı çelik üreticisi Tosçelik’in sıcak rulo sacları kullanılacak. Tosyalı-Toyo ortaklığı ile üretilecek ve otomotivden elektrikli ev aletlerine, bilişim ürünlerinden meşrubat kutularına kadar geniş bir yelpazede kullanılacak ürünler sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’dan Kafkaslar’a, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya uzanan geniş bir coğrafyanın ihtiyacını karşılayacak.

    Bu önemli işbirliğine ilişkin anlaşma, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ve Toyo Kohan İş Geliştirme Direktörü Sumida Hirohiko tarafından imzalandı. Hedef, global ölçekte bir güç olmak olarak ifade edildi. Çelik sektöründe global ölçekte bir güç olmayı hedeflediklerini vurgulayan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Yeni teknolojilerle pazarın ihtiyaçlarını karşılayarak, yüksek kalitede üretim gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz. Toyo Kohan ile yapacağımız işbirliği, bu açıdan önem taşıyor. Osmaniye’de kuracağımız tesisler, değerli ortağımızın yenilikçi yaklaşımının ve kalite anlayışının bir yansıması olacak. Yüksek teknolojili çelik ürünlerde ülkemizin dışa bağımlılığını ortadan kaldıracağımız için büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

    Türkiye’de çelik sektörünün sanayileşmeye paralel olarak hızla büyüdüğünü belirten Toyo Kohan İş Geliştirme Direktörü Sumida Hirohiko ise şunları kaydetti: “Toyo Kohan, 1934 yılında Japonya’nın ilk kalaylı teneke üreticisi olarak kuruldu. Halen elektro galvaniz, nikel kaplama, yüzeyi işlenmiş çelik, krom kaplama ve film kaplı çelik konularında Japonya’da öncü, dünyanın en yüksek üretim teknolojisine sahip bir numaralı şirketiyiz. Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarına ihracatı da hedef alan bir yatırım gerçekleştirme amacımız doğrultusunda bir üs olarak Türkiye’yi tercih ettik. Bunun da en önemli nedenlerinden biri, Türkiye’nin artık ekonomik gelişimi ve bölgedeki konumuyla yükselen bir değer olarak kabul edilmesi. Aynı zamanda Tosyalı Holding’in kaydettiği hızlı ve güçlü büyümeyle sahip olduğu entegre üretim tesisleri bu işbirliği kararımızda etkili oldu. Türkiye’ye en yüksek teknolojiyi getirecek, buradan da Tosyalı Holding ile yeni pazarlara açılacağız.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder