banner181
banner210

Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Proje Pazarında 235 proje beğeniye sunuluyor

02 Şubat 2012 Perşembe 15:06
Bu haber 879 kez okundu

Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Proje Pazarı'nda, 80’i yabancı 235 proje sektör profesyonelleri ve akademisyenlere sunuluyor. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), tarafından organize edilen ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası...

Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Proje Pazarında 235 proje beğeniye sunuluyor
Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Proje Pazarı'nda, 80’i yabancı 235 proje sektör profesyonelleri ve akademisyenlere sunuluyor. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), tarafından organize edilen ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) stratejik ortaklığıyla, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) organizasyon ortaklığıyla gerçekleştirilen 4’üncü Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Proje Pazarı'nda, sektörün geldiği nokta tartışıldı.

    Dünyada Tekstil ve konfeksiyon sektöründe trendler teknik ve fonksiyonel ürünlere doğru ilerlerken, UTİB, bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştirdiği etkinlikle Türkiye’de bu alanın öncüsü olmaya devam ediyor.

    İnovasyon ekonomisine geçişin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir istikrarlı bir yapıya sahip olabilmesi ve dünya ekonomisinde hak ettiği yeri alabilmesi adına büyük önem taşıyan ve iki gün sürecek proje pazarının açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, katma değeri yüksek ihracat ürünlerinin ihracat içindeki ağırlığının artması gerektiğine vurgu yaptı. “Bu etkinlik tekstil sektöründe önemli bir zihniyet değişiminin göstergesi.” diyen Çağlayan, son haline gelmek üzere olan yeni teşvik sistemiyle özellikle teknoloji ve yüksek katma değerli üretime büyük katkı sağlayacaklarını açıkladı.

    TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de değişimin geleceğin dizaynındaki önemine değindi. Ar-Ge ve inovasyonun Türkiye’nin geleceğinde önemli belirleyiciler olduğunu söyleyen Büyükekşi, “Bu etkinlik bizim için yol gösterici oldu. 2012 yılında 8 ayrı sektörde özgün ürün üretimi ve ihracatına katık amacıyla proje pazarı organize edeceğiz.” dedi.

    Proje pazarının fikir babası ve etkinliğin ev sahibi olan UTİB Başkanı İbrahim Burkay ise ekonomik büyümenin sürekliliği adına teknoloji üretiminin önemine dikkat çekti. Dünyada katma değeri yüksek tekstil üretimi ve ihracatında konvansiyonel tekstillerden teknik ve fonksiyonel tekstillere geçişin hızla sürdüğünü hatırlatan Burkay, “Dünyanın her yerinden yaklaşık 3 bin sanayici, akademisyen, araştırmacı ve öğrenciyi buluşturduk. Konvansiyonel tekstillerden, katma değeri yüksek teknik tekstillere geçiş için bu etkinlik çok önemli.” diye konuştu.

    Dünya Ar-Ge harcamaları sıralamasında 22’inci sırada olan Türkiye’nin ilk 10 ülke arasına girmesi gerektiğini söyleyen Burkay, Ar-Ge merkezi kurma ve çalıştırma şartlarının kolaylaştırılmasını istedi.    PAZARDA NELER VAR?

    Ar-Ge Proje Pazarı’na bu yıl 80’i yurtdışından olmak üzere 235 proje katılacak. Sektöre sunulacak ilginç proje başlıkları şöyle:

- Kir, leke ve su tutmayan hac kıyafetleri üretimi

- Ses geçirmeyen perdeler

- Taze balığın saklama süresini uzatan tekstil malzemesi

- Arı sokmasını engelleyen tekstiller

- Yanmaz tekstil malzemelerinin otomotiv sektöründe kullanımı

- Ürünlerin raf ömrünü uzatan gıda pedi

- Bakteri ve mantar üremesini önleyen tıbbi tekstil malzemesi

- Üç boyutlu örme kumaşlarla ortopedik destek malzemeleri üretimi

- Tarım sektöründe çalışanları her türlü böcek ısırığından koruyan tekstiller

- Tekstil malzemeleriyle bina yalıtımı

- Ar-Ge ve Proje Teşvik Ödülleri Verilecek

- Etkinliğin ikinci gününde, Taşıt Tekstilleri ve Filtrasyon, Koruyucu Tekstiller, İnşaat Tekstilleri,Genel Tekstiller ve Sanayiye uygulanabilir doktora ve yüksek lisans tezleri ana kategorilerinde bir ödüllendirilme de yapılacak.Dereceye giren projelere para ödülleri verilecek.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder