banner181

İş Güvenliği Yasa Tasarısı Yolda...

02 Şubat 2012 Perşembe 20:46
Bu haber 1017 kez okundu

İş hayatında karşılaşılabilecek tehlikeleri önlemeyi amaçlayan yasa tasarısı yolda...

İş Güvenliği Yasa Tasarısı Yolda...
Madenciler, tersane çalışanları, gece gündüz direksiyon sallayan şoförler ve daha niceleri.

İş kazaları, çoğu çalışanın korkulu rüyası.
"İşçi Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı" işte bu kazalarla birlikte, işyerinde risk oluşturacak her türlü etkeni devre dışı bırakmayı hedefliyor. Milletvekillerini bilgilendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, tasarıda, önleyici yaklaşımın benimsendiğini, iş kazası olmadan önce risk esaslı denetimlerle önlem alınmasının öngörüldüğünü söyledi.

Tasarı ile işyerlerinin tehlike durumuna göre (az tehlikeli-tehlikeli-çok tehlikeli) şeklinde sınıflandırılması ve 1 ila 9 işçi çalıştıran işyerlerinde "İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet Bedeli" Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması öngörülüyor.

10 ila 49 işçi çalıştıran işyerleri ise aylık 72 ila 159 TL arası maliyetlerle Ortak İş Sağlığı ve Güvenliği Birimlerinden uzman ve hekim hizmeti alacaklar. 50 üzerinde işçi çalıştıranlar için mevcut şartlar devam edecek. Öte yandan, Bakan Çelik, bütün işçilerin kıdem tazminatlarını garanti altına alan fonlu bir sistem öngördüklerini belirtti. Bu arada, taşeron isçilerin haklarıyla ilgili İş Kanunu'nda değişiklik üzerinde çalıştıklarını da bildiren Çelik, taşeron işçilerin Kıdem Tazminatı sorununun fonlu sisteme geçişle çözülmüş olacağını söyledi.(trt haber)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder