banner181

Makedonya Başbakanı, Kayserili yatırımcılarla birebir iş görüşmesi yaptı

31 Ocak 2012 Salı 10:43
Bu haber 1433 kez okundu

Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği(GESİAD)’nin misafiri olarak Kayseri’ye gelen Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, enerji, gıda, madencilik, seramik, dayanıklı tüketim malları ve tekstil sektörlerinden Kayseri’nin önde gelen...

Makedonya Başbakanı, Kayserili yatırımcılarla birebir iş görüşmesi yaptı
Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği(GESİAD)’nin misafiri olarak Kayseri’ye gelen Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, enerji, gıda, madencilik, seramik, dayanıklı tüketim malları ve tekstil sektörlerinden Kayseri’nin önde gelen GESİAD üyesi sanayici ve iş adamlarıyla birebir yatırım görüşmesi yaptı. Görüşmelerden memnun ayrılan Kayserili yatırımcılar fırsatları değerlendireceklerini ifade etti.

    Başbakan Gruevski, yaptığı görüşmelerde ülkesinde yatırımcılar için ciddi anlamda imkânlar sunduklarını söyledi. Serbest bölgelerde yatırım yapacaklara 99 yıllığına küçük miktarlar karşılığında arsa kiralama imkânın bulunduğunu kaydeden Gruevski, ayrıca 10 yıl vergi alınmaması gibi Makedonya devletinin desteği olduğunu dile getirdi.

    Başbakan Gruevski, Makedonya’nın borç göstergelerinin Avrupa devletleri arasında en iyi konumda olduğunu ifade ederek, 5 yıllık süreçte ekonomide en iyi reformları yapan ülkeler arasına girdiklerine dikkat çekti.

    Nikola Gruevski, Kayserili sanayici ve işadamlarını Makedonya’ya yatırım yapmaya çağırarak, "Yatırımcıların işini kolaylaştırma adına bürokrasiyi en az seviyeye düşürdük. Yatırımcı, yapacağı inşaat ile ilgili belediyeden 6 ay gibi zamanda aldığı izinleri 4 adımla 1 aya düşürdük ve ödemeleri yüzde 95 azalttık. Meyve ve sebze depolarından, depo inşaatlarından alınan vergileri de yine yüzde 95 oranında azalttık. Bunun yanında hedeflediğimiz 7 serbest bölgeden 2’si faaliyete geçirildi. Bu bölgelerde alt yapı sorunu hiç kalmadı. 2 bölgede de yatırım yapacak olan işadamları 10 yıl vergi ödemeyecek. İnşaatını yapacağı arsayı da 99 yıllığına çok küçük değerde kiralayabilecek." dedi.

    Başbakan Nikola Gruevski, işadamlarının bir tur programı ya da normal zaman içerisinde mutlaka Makedonya’yı ziyaret etmelerini isteyerek, bu ziyarette daha detaylı bilgiler sunacaklarını ifade etti.

    Görüşmeleri değerlendiren GESİAD Başkanı Hamdi Kınaş, Makedonya ile olan işbirliğinin daha da pekiştirilmesi ve ticari ilişkilerin en üst seviyeye çıkartılmasını hedeflediklerini belirtti.

    Kınaş, Makedonya ile tarihi bir dostluğun olduğunu dile getirerek, dünya ve Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin ülkeleri zor durumda bıraktığını anlattı. Bu süreçte Türkiye’nin başarılı bir grafik çizdiğini ve bunun yansıması olarak Türkiye’nin her yönüyle güvenilir ülke konumuna geldiğini dile getirdi.

    İkili iş görüşmelerinde Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Devlet Bakanı Vele Samak ve Başbakan Yardımcısı Vladimir Peshevski’de ülkeleri ile ilgili yatırımcılara bilgiler aktardı. Görüşmelerin ardından GESİAD Başkanı Hamdi Kınaş, Başbakan Gruevski’ye hediye takdim etti.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder