banner181

Brüksel'deki AB zirvesinin gündemi büyüme

31 Ocak 2012 Salı 11:33
Bu haber 1488 kez okundu

Brüksel'de bir araya gelen Avrupalı liderler, Avrupa Birliği çapında büyüme oranlarının yükseltilmesi ve istihdam yaratılması olanaklarını tartışıyor.

Brüksel'deki AB zirvesinin gündemi büyüme
 AB zirvesinin gündemine büyümeye vurgu ve 'akıllı' bütçe disiplininin damga vurması bekleniyor. Toplamda 23 milyon işsizin bulunduğu Avrupa Birliği'nde yaygın bütçe kesintilerinin büyümeyi engelleyeceği kaygıları dile getiriliyor. Borç krizinin en derin yaşandığı Yunanistan'ın iflası ihtimali de zirvede kaygı yaratıyor. Avrupa Komisyonu, bütçe kesintilerinin ‘akıllı’ bir şekilde yapılıp ve büyümeye yer bırakılması gerektiğini açıkladı. İngiltere dışındaki üye ülkelerini büyük çoğunluğunun yeni bütçe anlaşmasını imzalamaları bekleniyor.

Anlaşmanın amacı, 17 üyeli euro bölgesindeki eşgüdümü artırmak. Para birimi olarak euro kullanmayan üye olmayan ülkelerin yeni düzenlemede sahip olacakları nüfuz konusunun yoğun tartışmalara yol açması bekleniyor. Euro bölgesine dâhil olmaya hazırlanan Polonya, euro bölgesi toplantılarına dâhil olmak istiyor.
Anlaşmaya imza koymayacağını geçen ay ortaya koyan İngiltere, bu müzakerelere gözlemci statüsü ile katılıyor.

Yunanistan ve Portekiz kaygısı
Taslağı hazırlanan anlaşmayı imzalayacak ülkelerin yılda iki kez düzenlenecek zirvelerde bir araya gelmesi gerekecek. Euro bölgesi dışındaki ülkelerin zirvelere katılmaları ise zirve başkanının iznine bağlı olacak. Avrupa Parlamentosu'ndaki Liberal grubun başkanı Guy Verhofstadt, Birlik anlaşmasının "istihdam yaratılması, büyüme ve (Avrupa içi) dayanışmadan hiç söz etmediğini" söyledi. Zirvede, Yunanistan gibi Portekiz'in de büyük bir kurtarma paketine ihtiyaç duyması endişesi hâkim. Mevcut durumda Portekiz'in borç alabilmek için yüzde 16 faiz ödemesi gerekiyor. Uzmanlara göre bu seviyede faiz ödemenin sürdürülmesi mümkün değil.
(bbc)

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder