banner181

İstanbul'da Trafiğe Yeni Çözüm

31 Ocak 2012 Salı 11:12
Bu haber 2859 kez okundu

Boğaza mini metro geliyor. Başkan Topbaş, "Levent-Hisarüstü raylı sistemi ve Aşiyan Füniküleri Projesi'ni hazırladık" dedi.

İstanbul'da Trafiğe Yeni Çözüm
 İstanbul'da trafiğin yoğun olduğu bölgelerde, alternatif olarak mini metro ve füniküler sistem geliyor.

Boğaziçi Üniversitesi'nin yer aldığı Hisarüstü'nde, karayolunun genişletilememesi nedeniyle gündeme gelen "Levent-Hisarüstü Raylı Sistem Hattı" bölgeyi İstanbul Metrosu'na bağlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sistemin yeraltından giden, istimlak gerektirmeyen bir çözüm olduğunu söyledi.

Topbaş, "Metro hatlarından biri olarak düşündüğümüz Levent'ten Hisarüstü'ne, Boğaziçi Üniversitesi'nin bulunduğu noktaya kadar bir metro hattının uzatılması. Bunun kararını verdik. Çalışmalar devam ediyor, inşallah kısa sürede tamamlanacak. Boğaza bir fünikiler sistemle yani yüzeyden Taksim'deki Dolmabahçe tünel şeklinde değil inme şeklinde. Bunun Avrupa'da örnekleri var. Bu başarılırsa sahille bütünleşme imkanı olur. Böylece sahil trafiğine büyük destek vermiş oluruz" dedi.

Yeni mini metro projesi Hisarüstü'nü, Levent Metro İstasyonu'na bağlayacak. Metroya yer altından entegre olacak proje, yüzeye büyük asansörler, sabit ve yürüyen merdivenlerle bağlanacak.

2'li dizi tren işletmesi ile başlayıp, ileride yolcu arttığında 3'lü diziye çıkabilecek mini metro sayesinde Hisarüstü'nden Levent'e 5 dakikada ulaşılacak.

Söz konusu hatta saatte 5 ila 10 bin yolcu taşınacak. Proje 2 yılda tamamlanacak.

(trt haber)

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder