banner181

İran kendi ürettiği nükleer çubukları kullanmaya başlıyor

30 Ocak 2012 Pazartesi 15:34
Bu haber 1177 kez okundu

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi başkent Tahran’da bulunan nükleer araştırma merkezinde uzmanların yerli üretim nükleer yakıt çubuklarını kullanmaya başlayacağını söyledi.Etyopya’nın başkenti Addis Ababa’da düzenlenen Afrika...

İran kendi ürettiği nükleer çubukları kullanmaya başlıyor
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi başkent Tahran’da bulunan nükleer araştırma merkezinde uzmanların yerli üretim nükleer yakıt çubuklarını kullanmaya başlayacağını söyledi.Etyopya’nın başkenti Addis Ababa’da düzenlenen Afrika Birliği Zirvesi’ne katılan İranlı diplomat, Türkiye ve Brezilya’nın yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş yakıt çubuklarının nükleer araştırma merkezlerinde kullanılmasına karşı çıkmalarının ardından bu şekilde karar aldıklarını söyledi.Ria Novosti’nin İran kaynaklarından aktardığı habere göre Salihi, “Batılı ülkeler bizim yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş yakıt çubuğu elde edeceğimizi hayal edemeseler de, bu önümüzdeki aylarda gerçekleşecek. Onlar bizim Tahran’da bulunan araştırma reaktöründe kendi yakıtımızı kullandığımızı görecekler” dedi.

Mayıs 2010’da İran, Türkiye ve Brezilya, Türkiye topraklarında dışarıdan getirilen zenginleştirilmiş uranyumla, İran’ın düşük seviyede zenginleştirilmiş nükleer yakıtının değişimi konusunda anlaşma sağlamıştı. Ancak bu anlaşma Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Haziran 2010’da uygulamaya koyduğu yaptırımlar nedeni ile hayata geçemedi.İRAN, AB’YE PETROL SATIŞINI ŞUBAT’TA DURDURABİLİR

Avrupa Birliği de İran nükleer programı nedeni ile 23 Ocak’ta petrol ithalatını durdurma kararı aldı. Nükleer programının sivil amaçlı olduğu konusunda ısrar etse de, batılı ülkeler İran’ın nükleer silah peşinde olduğundan endişe ediyor. İran’ın ise AB’nin 1 Temmuz olarak belirlediği tarihten daha önce Avrupa ülkelerine petrol satışını durdurabileceği belirtiliyor.

RT’ye özel açıklamada bulunan İran İçişleri Bakanı Mustafa Muhammed Neccar AB’nin kararının petrol ve enerji sektöründe yeni bir krize yol açacağını söyledi. İran’a yönelik herhangi bir dış müdahale konusundaki spekülasyonları değerlendiren Neccar, “Bunlar 30 yıldır söyleniyor. Bu İran halkı için önemli değil” dedi. İran’lı yetkili ülkesinin kendi güvenliğini sağlayacak kadar güçlü olduğunu, İran halkının güçlü olduğunu ve bu tür tehditlerden de hiçbir zaman korkmadıklarını ifade etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder