banner181
banner210

"Petrolün Varili 150 Dolara Çıkabilir"

30 Ocak 2012 Pazartesi 14:51
Bu haber 696 kez okundu

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Tahran'a yeni bir gözlemci heyeti gönderdi.

İran ile Batı arasındaki gerilim, giderek genişleyen yaptırımlar ve Hürmüz Boğazı üzerindeki restleşmeyle her geçen gün biraz daha artıyor.

Tahran, Avrupa Birliği'nin aşamalı petrol ambargosu kararına karşı petrol arzını kesme tehdidinde bulundu. Avrupa Birliği'nin, aralarında Yunanistan'ın da bulunduğu güneydeki üyeleri İran petrolüne büyük ölçüde bağımlı. Ekonomik darboğazda olan bu ülkelerin enerji sıkıntı yaşamasının kıtadaki ekonomik krizi daha da derinleştireceği yorumu yapılıyor.

Petrol Fiyatı Yükselebilir Uyarısı
Uzmanlar, İran'ın, Avrupa Birliği'ne sevkıyatı durdurması halinde petrolün varil fiyatının 100 dolardan, 150 dolara kadar çıkabileceğini belirtiyor. Tahran'ın bir diğer tehdidi ise Hürmüz Boğazı'nı kapatarak Körfez ülkelerinin petrol ihracatını engellemek.

Böyle bir durumda ise sadece Avrupa'yı değil bütün dünyayı sarsabilecek kriz kaçınılmaz görünüyor.
Dünya, nükleer geriliminin diyalogla bir an önce çözülmesinden yana.

UAEK Hayeti İran'a Gitti
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun yeni gözlemci heyeti bu amaçla İran'a gitti. Nükleer enerjiyi yalnızca elektrik üretimi için kullandığını kaydeden Tahran yönetimi, gözlemcilerin tarafsız olmasını istedi. Tahran'da gösteri yapan binlerce kişi de nükleer enerjinin İran'ın da hakkı olduğunu haykırdı.(milliyet)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder