banner181
banner210

Piyasalarda risk alanların sayısı giderek artıyor

29 Ocak 2012 Pazar 22:11
Bu haber 634 kez okundu

İyimserlik dalgası en çok borsaları etkiledi. Hisseler prim yapıyor. İMKB 100 haftayı yüzde 4.5 oranındaki getiri ile tamamladı. Ancak madalyonun öbür yüzünde olumsuzluklar sürüyor.

Piyasalarda risk alanların sayısı giderek artıyor
Piyasalarda risk alanların sayısı artıyor. Risk alanların sayısı artıkça borsalar da tırmanışa geçiyor. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke’nin iki önemli adım atarak, hem enflasyon hedeflemesine gitmesi hem de 3. tur tahvil alım programı için kapıyı aralık bırakması borsalarda yükselişi getirirken İMKB de mali sektör hisselerine gelen alımlarla yükselişe geçti.

Borsada 10 Ocak’ta başlayan ralli sürüyor. 2011 yılının sürükleyici olan sanayi hisselerindeki harekete mali sektör hisselerindeki atak da eklenince İMKB 100 Endeki dirençlerini zorlamaya başladı ve haftayı yüzde 4.50 getiri ile 57.357 seviyesinden tamamladı.

Avrupa borsaları % 20 primli
Avrupa borsaları eylülden bu yana yüzde 20 değer kazandı. Ancak madalyonun öbür tarafı hiç de olumlu değil. İspanya’da işsizlik oranı, geçen yıl sonu itibariyle yüzde 22.85 ile 1995 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkmış durumda. Ülkedeki işsiz sayısı aralık sonu itibariyle 5 milyon 273 bin 600’e ulaştı.

Kredi kuruluşları ise not düşürmeye devam ediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors’s’un (S&P) Euro Bölgesi’ne üye 9 ülkenin kredi notunu düşürmesinin ardından Fitch de aralarında İtalya, İspanya ve Belçika’nın bulunduğu 5 ülkenin kredi notunu düşürdü. ABD ekonomisi son çeyrekte beklenenden daha az büyüdü. Yunanistan’ın  borç takasına yönelik görüşmeler ise sürüyor. Portekiz’in borçlanma maliyetleri ise Euro tarihinde görülen en yüksek seviyeye çıkmış durumda.

FAİZ DÜŞTÜ BANKALARDA ÇIKIŞ GÜÇLENDİ
İMKB 100 Endeksi önceki hafta yaşadığı yüzde 6.45 oranındaki değer artışının ardından bu hafta da yüzde 4.5 oranında değer kazandı. İMKB Tahvil ve Bono Piyasası’nda gösterge 4 Aralık 2013 vadeli tahvilin bileşik faizi yüzde 9,63 seviyesine geriledi. Faizlerdeki düşüş trendi banka sektörü hisserlerinin güçlenmesini sağladı. İMKB Banka 10 Endeksi’ndeki değer artışı yüzde 5.58 oldu.

İMKB Banka Endeksi ise yüzde 5.57 yükseldi. Banka hisselerindeki yükseliş ve holding hisselerine gelen alımlar İMKB 100 Endeksi’ne olumlu yansıdı. İMKB 100 Endeksi hafta içerisinde en yüksek 57.582 seviyesini gördü. Yapı ve Kredi Bankası haftayı yüzde 13.11 oranında yükselişle tamamlarken  Halk Bankası yüzde 10.23 değer kazandı.

Koç ve Sabancı yükselişte
Koç Holding ve Sabancı Holding hisseleri İMKB 100 Endeksi’ nin üzerinde bir performans göstererek haftayı yüzde 7.9’un üzerindeki değer artışı ile tamamladı. Citibank Yabancı’nın, Koç Holding ve Sabancı Holding hisselerinde payını artırdığı dikkat çekiyor.

İyimserlik sürüyor
Piyasaların seyrine bakıldığında, kısa vadede ocak ayının ikinci haftasında başlayan iyimserliğin sürdüğü gözleniyor. Likidite sıkışıklığı olmadığı sürece iyimserlik korunacağa benziyor. Ancak madalyonun öbür yüzündeki gerçekler var olmaya devam ediyor ve bu olumsuzluklar devam ettiği sürece yansımalarını hisse senetleri piyasalarında da göreceğiz. Bu nedenledir ki özellikle direnç seviyelerine yaklaşan borsalar düzeltme için, bir süre sonra tekrar Avrupa’da yaşanan gelişmeleri görmeye başalacaktır.(milliyet)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder