banner181

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın dış hat bağlantıları 1 Şubat itibariyle kaldırılacak...

29 Ocak 2012 Pazar 21:46
Bu haber 1652 kez okundu

Hızlı tren projesi nedeniyle; Haziran ayından sonra ise tüm seferler duracak tarihi gar sessizliğe gömülecek... Peki tarihi gara ne olacak?

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın dış hat bağlantıları 1 Şubat itibariyle kaldırılacak...
1906 Mayıs'ında yapımına başlanan Haydarpaşa Garı, 19 Ağustos 1908 tarihinde hizmete açıldı. O gün bugündür, "İstanbul'un kapısı" oldu... Anadolu'dan gelenlerin İstanbul'u ilk gördüğü nokta olan Haydarpaşa, anılara, filmlere sahne oldu. Ancak bu simgesel bina, şehrin merkez garı olmaktan çıkacak.Hızlı tren projesi nedeniyle gar kapatılacak.

İstanbul'un Anadolu'ya açılan kapısı olan gar ;birkaç ay içinde sessizliğe gömülecek.1şubat'tan itibaren Haydarpaşa'nın tüm dış hat bağlantıları kaldırılacak. Eskişehir ve Ankara bağlantılı trenler artık çalışmayacak. Gebze-Haydarpaşa hattı, birkaç ay daha hizmet verecek. Haziranda tüm tren seferlerinin durdurulması gündemde.

Hızlı tren projesi yaklaşık 3 yıl sürecek. Projenin sonunda Haydarpaşa'nın tren garı özelliğinin korunup korunmayacağı ise soru işareti.

30 Ocak Pazartesi saat 17:00 ile 23:00 arasında Haydarpaşa Garı'nın kapatılması ile ilgili etkinlik düzenlenecek.Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder