banner181

Türk şirketi, Türkmenistan’da askeri kompleks inşa etti

28 Ocak 2012 Cumartesi 09:59
Bu haber 536 kez okundu

Türkmenistan'ın imarında söz sahibi olan Türk şirketlerinden Polimeks İnşaat başkent Aşkabat'ın merkezinde dev askeri bir kompleks inşa etti. 327 milyon 400 bin dolara inşa edilen Harp Enstitüsü binası, son derece modern teknolojilerle donatıldı....

Türk şirketi, Türkmenistan'da askeri kompleks inşa etti
Türkmenistan'ın imarında söz sahibi olan Türk şirketlerinden Polimeks İnşaat başkent Aşkabat'ın merkezinde dev askeri bir kompleks inşa etti. 327 milyon 400 bin dolara inşa edilen Harp Enstitüsü binası, son derece modern teknolojilerle donatıldı. Kompleks şeklinde inşaa edilen enstitütün kapsamında orduevi ve ve 600 öğrenci kapasiteli askeri okulu da yer alıyor.

Türkmenistan Silahlı Kuvvetleri’nin 20. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında açılışı Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından yapılan tesis, büyük beğeni topladı. Devlet ve askeri erkânı ile binaları gezen Berdimuhamedov, tarafsız ülke olan Türkmenistan’ın savunma amaçlı askeri doktrini hayata geçirdiğini söyledi. Türkmen lider, ülkesinde askeri alanda yapılan reformlar kapsamında silahlı kuvvetlerin maddi ve teknik altyapısının yenilendiğini kaydetti.

Milli Güvenlik Kurulu’nda konuşan Berdimuhamedov, tarafsızlık statüsünün ilkeleri çerçevesinde askeri güç kullanımından uzak durduklarını ve anlaşmazlıkların da çözümünde bu tür yolların kullanılmasına karşı olduklarının altını çizdi.

Türk müteahhitlik firmaları Türkmenistan’da şimdiye kadar yaklaşık 23,7 milyar dolar değerinde 690 proje üstlendi. 2010 yılında 4,3 milyar dolarlık 56 iş alınırken, 2011 yılında ise 3,2 milyar dolar tutarında 59 iş alındı.Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder