banner181
banner210

İpekyolu üzerindeki Selçuklu mirası tarihi Taşhan restore ediliyor

27 Ocak 2012 Cuma 13:54
Bu haber 1587 kez okundu

13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdarı 2. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapılan tarihi İpekyolu üzerindeki Samsun-Çakallı Taşhan, yapılan restorasyon çalışmasıyla eski ihtişamına yeniden kavuşuyor. Uzun yıllar definecilerin...

İpekyolu üzerindeki Selçuklu mirası tarihi Taşhan restore ediliyor
13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdarı 2. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapılan tarihi İpekyolu üzerindeki Samsun-Çakallı Taşhan, yapılan restorasyon çalışmasıyla eski ihtişamına yeniden kavuşuyor. Uzun yıllar definecilerin hazine bulma ümidiyle talan ettiği Taşhan’da incelemelerde bulunan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, il özel idaresinin 'İpek Yolunda Bir Durak Çakallı Han' projesi kapsamında eserin restore çalışmasının kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

    Eski Ankara-Samsun güzergahında bulunan Kavak ilçesi Çakallı mevkiindeki Taşhan, 2001 yılında Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil altına alınmıştı. Bir dönem köylü vatandaşların depo ve ahır olarak kullandığı tarihi yapının giriş kapısı süslemeli taşlarla süslü. 24 adet küçük bölmelerden oluşan Taşhan’ın, tarihi İpek Yolu’nda ticaret yapan kervanların en uğrak mekanlarından biri olduğu belirtiliyor.

    İl özel idaresi, hazırladığı ’İpek Yolunda Bir Durak Çakallı Han' projesi ile tarihi eserin restorasyonunu gerçekleştiriyor. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr Metin Sözen ile Taşhan’a gelen Vali Hüseyin Aksoy, incelemelerde bulunarak restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA)’nın da mali destekte bulunduğu restorasyonun en kısa sürede bitirileceği öğrenildi.

    Hanın batısında yine Anadolu Selçuklu dönemine ait Çakallı Köprüsü'nün bulunması sebebiyle restorasyonu önem taşıyan Taşhan’ın tarihi bütünlüğü yeniden sağlayacağı bildirildi. Yaklaşık bir milyon 550 bin TL’ye mal olacak restorasyonun ardından Taşhan’ın ağustos ayında hizmete girmesi planlanıyor. Vali Aksoy, restorasyon çalışmasının tamamlanmasının ardından eserin kentin tarihine, kültürüne ve turizmine yeniden katkı sağlayacağına inandığını kaydetti.

    İncelemelere Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kavak Kaymakamı Kenan Eskin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal da katıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder