banner181
banner210

İsrail MB Başkanı Türkiye'yi örnek gösterdi

27 Ocak 2012 Cuma 19:14
Bu haber 500 kez okundu

İsrail Merkez Bankası başkanı, Türk Merkez Bankası'nın adımlarının ilginç olduğunu, diğer ülkelerin de bunu örnek alabileceğini söyledi.

İsrail MB Başkanı Türkiye'yi örnek gösterdi
İsrail Merkez Bankası başkanı ve aynı zamanda eski IMF başkanı olan Fischer, Dünya Ekonomik Forumu'nun yapıldığı Davos'ta bir televizyon kanalına  yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin çok başarılı bir performans sergilediğini belirtti.

Fischer, "Türkiye'nin büyüme oranları çok etkileyici. Büyüme açısından Türkiye, bir Doğu Asya ülkesi gibi. Ancak cari açık ve enflasyon gibi endişe verici zayıf noktaları da var." dedi.

Merkez Bankası'nın Faiz Politikasına Övgü
Türk Merkez Bankası'nın politikalarını da değerlendiren Fischer, "Merkez Bankası'nın faiz politikası çok ilginç. Finansal kriz sırasına bazı ülkeler faiz koridoruyla oynadı. Ancak bunu, ana politika enstrümanı haline getirmek çok yenilikçi bir hamle. Hepimiz izliyoruz. İşe yarayabilir. Eğer bu politika başarılı olursa, başka ülkeler de uygulamaya başlar." dedi.

Avrupa'daki ekonomik durumun son aylarda düzeldiğine dikkat çeken Fischer, "Avrupalı politikacılar geçen ekimden bu yana kontrolü ele aldı. Avrupa Merkez Bankası da önemli adımlar attı. Bunlar güçlü ve doğru yönde atılmış adımlar. Avrupa, artık inisiyatif alabilir hale geldi." diye konuştu.(trt haber)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder