banner181

Putin: Türkiye nükleer santral konusunda acele ediyor

26 Ocak 2012 Perşembe 17:45
Bu haber 1081 kez okundu

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Mersin’de inşa edilecek nükleer santralle ilgili çalışmaların planlanan şekilde gittiğini ifade etti. Rusya Başbakanı bu konuda Türkiye'nin çok aceleci davrandığını söyledi. Putin Türkiye'de bir yabancıya...

Putin: Türkiye nükleer santral konusunda acele ediyor
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Mersin’de inşa edilecek nükleer santralle ilgili çalışmaların planlanan şekilde gittiğini ifade etti. Rusya Başbakanı bu konuda Türkiye'nin çok aceleci davrandığını söyledi. Putin Türkiye'de bir yabancıya karşılık en az beş Türk vatandaşın çalıştırılması ile ilgili mevzuatın kendilerini zorladığını kaydetti.

Sibirya’nın Tomsk kentinde üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Putin, Nükleer Araştırma Teknoloji Enstitüsü 4. sınıf öğrencisinin iş bulma konusunda sıkıntılarını dinledi. Rusya’da barışçıl amaçlı nükleer projelerini geliştireceklerini vurgulayan Rusya Başbakanı, “Önümüzdeki on yılda ülkemizde Sovyetler Birliği’nin nükleer enerji tarihindeki sayısı kadar dev üniteler kuracağız. Küçük değil, dev üniteler. Bunun için devlet ve Rosatom bütçesine para da tahsis edildi. Bütün projeler gerçekleşecek, bundan kuşkum yok. İş bulacağınızdan emin olunuz” ifadesini kullandı.

Rusya’nın yurtdışında da nükleer santral projeler yaptığını hatırlatan Putin, “Biliyorsunuz, Çin’de Tyanvan santralini kurduk, üstelik Çinliler çok memnun. Gerçekten de orada bulunan teknolojiler dünyanın hiçbir yerinde yok.” dedi.

Rusya’nın Türkiye’de de bir nükleer santral inşa edeceğini ifade eden Rusya Başbakanı, “Her şey imzalandı. Dün Türkiye Başbakanı ile konuştum, onlar çok ilgi duyuyor, kendileri acele ediyor. Allah’a şükür orada her şey planladığımız gibi gidiyor. Türk mevzuatlarından kaynaklanan bazı sorunlar da var: Orada çalışan her yabancıya karşılık en az beş Türk olması lazım. Fakat nükleer projelerde bu zor bir şey. Çünkü yüksek düzeyli uzmanlar lazım. Türkiye’de ise bunlar henüz yok. Ama eminim ki orada da bu uzmanlar olacak. Dolayısıyla herşey yoluna girecek ” dedi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder